Reklama

Astragalus: Největší ochránce

Botanický název je Astragalus membranaceus. Český název - kozinec blanitý. Používá se kořen. Použití: posílení imunitního systému (při častých nachlazení a chřipkách, HIV, rakovině), angina, vysoký krevní tlak, zánět jater, únava, astma, výhřezem orgánů, slabé končetiny, žloutenka, anémie

Vlastnosti: sladká chuť, zahřívající a vlhký, imunomodulátor, antioxidant, hepatoprotektivní, kardioprotektivní, adaptogen, diuretikum.

Přípravky z rostliny: odvary, vaření s jídlem, v prášku, kapsle, tinktura

Astragalus původně pochází z Číny, ale rychle se integrovat se do západního bylinářství,

Použití v  tradiční čínské medicíně
Astragalus je považován za sladké tonikum, které mírně zahřívá. Má stoupající energii.

Reklama

Jedná se konkrétně o tonikum Qi ve slezině a v plicích. Proto se používá v případě, kdy slezina či plíce mají nedostatek Qi.

Slezina je v čínské medicíně (mluvíme-li v čínské medicíně o Qi sleziny, anatomicky se vztahujeme  především na oblast slinivky) zodpovědná za transformaci jídla a pití do Qi ( energie ) a krve. Pokud někomu chybí Qi nebo energie, hledáme dysfunkci sleziny v první řadě. Tento způsob myšlení je přímo závislý na západním bylinkářství v tom, že jsme je téměř vždy na prvním místě nutno řešit trávení . Pokud osoba není schopna asimilovat potravu správně, jak může dosáhnout dobrého zdraví?

Když slezina transformuje jídlo a pití do Qi, Qi stoupá do plic, kde se spojí s plicní Qi a transformuje do Zhen Qi, nebo-li energie, která podporuje celé naše tělo .

Když slezině chybí Qi, osoba může trpět únavou a stagnací, mít řídkou stolici nebo průjem , nechutenství, hleny a vlhkost, slabé ruce a nohy a vyhřezlé orgány (např. hemoroidy).

Astragalus je tonikum Qi sleziny. Přináší energii, zvyšuje chuť k jídlu a zlepšuje trávení a může zvednout vyhřezlé orgány.

Astragalus je také tonikum plicní Qi. Plice v TCM je více souvisí s naším západním chápáním plic, přestože existují některé rozdíly. Plíce ze vzduchu vytváří Qi. Plícní oblast, které se říká Wei Qi (vyslovuje se “cesta“ ), je někdy považována za obrannou Qi. Wei Qi je jako silové pole pro naše tělo, které nás chrání od invaze patogenů (bakterie , viry , atd.). Když plíce nebo Wei Qi jsou slabé jsme náchylnější k onemocnění, můžeme mít matnou pleť a potíže s dýcháním.

Jako tonikum plicní Qi,  je kořen Astragalu vhodný pro ty, kteří se často potýkají s nachlazením a chřipkou, mají potíže s dýcháním (např. astma ), nebo ty, kteří se potí příliš mnoho nebo málo.

Astragalus v západním bylinářství

Astragalus kořen, stejně jako specifické složky Astragalu byly studovány na západě i v Číně pro použití proti rakovině, srdečním onemocněním, nerovnováze hladiny cukru v krvi a dokonce i na dlouhověkost.

Astragalus kořen byl zkoumán pro jeho vliv na imunitní systém. Bylo prokázáno, že snižuje výskyt běžných onemocnění dýchacích cest, inhibuje růst nádoru a posíluje obecně imunitní aktivitu systému.

Studie jeho použití u pacientů s nádorovým onemocněním  je ohromující. Je často používán společně s chemoterapií ke zmírnění vedlejších účinků chemoterapie. Bylo rovněž prokázáno, že inhibuje růst nádorů a posíluje imunitní systém.

Výzkum ukazuje, že astragalus kořen stimuluje imunitní systém v mnoha ohledech. Astragalus zvyšuje počet kmenových buněk v kostní dřeni a lymfatických tkáních a podporuje jejich rozvoj do aktivních buňek imunitního systému. Zdá se, že pomáhá aktivovat imunitní buňky z “ klidového “ stavu do zvýšené činnosti. Jedna studie ukázala,  že astragalus kořen pomáhá podporovat a udržovat  zdraví dýchacího systému. Astragalus také zvyšuje v těle produkci imunoglobulinu a stimuluje makrofágy. Astragalus může pomoci aktivovat T-lymfocyty a NK buňky (NK) .

Astragalus kořen je považována za adaptogen. Pomáhá budovat a obnovit celkové zdraví. Používá se pro ty, kteří trpí únavou nadledvinek, která se může projevit jako fibromyalgie a syndrom chronické únavy.

Pokud trpí lidé stále častým nachlazením a chřipkou,  je to jasné znamení, že tato bylinka bude přínosem! Vhodná kombinace je s Ashwaganda kořenem.

Také se často používá tento kořen pro lidi se sezónními alergiemi. Jako imunomodulátor pomáhá narovnat imunitní systém, čímž se snižuje četnost a závažnost alergií.

Astragalus má zřejmě schopnost prodloužit život pacientů s rakovinou tím, že podporuje imunitní systém a inhibuje růst rakoviny . Vědecké studie ukázaly, že specifické složky v rámci Astragalus jsou silné antioxidanty, které zpomaluí stárnutí.

Telomer je struktura nalézající se na konci chromozomu a je oblastí repetitivní DNA. Jeho úkolem je, aby se zabránilo poškození chromozomu. Zkrácené telomery jsou spojeny se špatným zdravotním stavem a stárnutím. Astragalus také ukázal, že může zpomalit zkrácování telomerů, což nám dává další vodítka k tomu, jak podporuje dlouhověkost.

Astragalus byl studován pro jeho vliv na zlepšení funkce srdce, dokonce i u pacientů v extrémních případech jako je městnavé srdeční selhání. Astragalus může také inhibovat tvorbu peroxidů lipidů a snížovt srážení krve. Další studie ukazují, že to může posílit funkce levé komory.

Bylo vědecky prokázáno, že astragalus snižuje replikaci viru hepatitidy B. Bylo také prokázáno, že nedošlo k poškození ledvin a jater, které bývá způsobeno buď léky nebo virovou infekcí.

Astragalus je také krevní tonikum, pomáhá regulovat metabolismus tekutin, a ti, kteří jej konzumují pravidelně, jen zřídka trpí zadržováním tekutin a otoky.

Astragalus reguluje metabolismus tekutin. Vidíme to nejen na jeho močopudné vlastnosti, ale i na jeho schopnost zastavit pocení. Je také používán proti nočnímu pocení a edémům.
Používá se k léčbě nefritidy způsobené komplikacemi lupusu, a to zejména ve spojení s farmaceutickými léky.

Astragalus podporuje tvorbu krve a je doporučován zejména těm, kteří trpí anémií související s špatným trávením.

Léčení lokální infekce
Astragalus lze užívat vnitřně a lze ho i aplikovat jako obklad k řešení infekcí z ran.

Interakce astragalu
Astragalus interaguje s rekombinantním interleukinem 2 a rekombinantním interferonem alfa 1 a 2 . Astragalus by být protichůdný při užívání imunosupresivních léků .
Podle TCM  by se měl člověk vyhnout astragalu v případě, kdy trpí horkostí nebo má známy nedostatku jinu.

Astragalus můžete zakoupit na: 001shop.cz

Reklama

Komentáře

Reklama