Rakytník řešetlákový - k očistě organismu i podpoře imunity
Rakytník má značné biostimulační účinky, výrazně podporuje imunitní systém, je velmi vhodný při rekonvalescenci. Podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů, stimuluje činnost jater a plic, reguluje krevní oběh.
Vynikající je pro očistu organismu od toxických zplodin, dále rozpouští hleny, zlepšuje stav kloubů při revmatismu, vykazuje i protinádorové účinky. Plody rakytníku jsou přirozeným koncentrátem všech nejdůležitějších vitamínů.
Všeobecně nedoceněný zůstává rakytníkový olej . Uvádíme alespoň některé jeho účinky. Olej z rakytníku má vysoce regenerační schopnosti, jedná se o biogenní stimulátor, který především ovlivňuje růst tkání při poškození kůže a sliznic. Má také značné baktericidní účinky. Významný je i obsah vitamínů - hlavně A, C a E a další.
Při vnitřním užívání pozitivně ovlivňuje činnost jater, pankreatu, snižuje sekreci žaludečních šťáv, podporuje hojení žaludečních a dvanácterníkových vředů, zlepšuje peristaltiku a velmi dobře působí i při hemeroidech. V neposlední řadě také výrazně posiluje imunitní systém zvláště u dětí.
Při vnější aplikaci je vynikající při termických i chemických popáleninách, ale také při omrzlinách a při ozařování. Zajímavá je i jeho schopnost tlumit bolest při naraženinách. Vhodný je jako podpůrný prostředek při léčbě řady kožních onemocnění (ekzémy,alergie aj.).
Značný význam má i v gynekologii, např. při léčbě eroze poševního hrdla, nebo poškozené poševní sliznice.
Velké množství vitamínů a dalších aktivních látek má také své nezaměnitelné místo při aplikaci oleje do koupele nebo po sprchování, kdy zamezuje vysušení pokožky a zlepšuje její kvalitu.
Pro jeho výborné účinky ho lze doporučit k pravidelné péči o pokožku od malých dětí až po seniory.
<.
Komentáře
Sousedka má rakytník na zahrádce a neví co s ním. Po zasypání cukrem už se to necedí a nic se s tím nedělá nebo se to ještědál nějak zpracovává? Nechá se v ledničce nebo steriluje? Napiš prosím více podrobností. Díky. Hana
1. Marmeláda: Ve 2 l vymačkané šťávy z bobulí rozmíchám 2 želírovací přípravky a za občasného promíchání přivedu k varu. Pak vsypu 2 kg cukru,a opět přivedeme k varu. Povaříme 5 minut a horké plníme do skleniček. Tato marmeláda lze použít jako čaj-když ji zalijeme horkou vodou, nebo jako džus-když ji rozmícháme ve studené vodě, anebo klasicky-namažeme na chleba.
2.Zelený čaj z lístků a větviček:
Odstříhané malé větvičky s lístky(vel.do 10cm)usuším na sítu, pak rozsekám v robotu na malé kousky a používám jako sypaný zelený čaj. Voní a chutná jako bylinkový. A ten si pak osladím marmeládou, a to je něco! Tak mnoho zdaru a dobrou chuť!
jaké množství lístků sušeného rakytníku dát na přípravu jednoho hrnečku čaje?
Děkuji za radu.
- Odpovědět
Pošli odkaz