Reklama

Probiotikum vhodné na cesty - Saccharomyces Boulardii

Saccharomyces boulardii je kvasinka, která se používá jako probiotikum k podpoře zdraví střevní mikroflóry. Jedná se o ne-patogenní kvasinku, která byla izolována z plodu lychee a mangostanu v roce 1923.

Saccharomyces boulardii má schopnost přežít v kyselém prostředí žaludku a cestovat do tlustého střeva, kde se může usadit a pomoci udržovat zdravou rovnováhu bakterií v trávicím traktu. Může také produkovat enzymy, které pomáhají rozkládat složité sacharidy a vlákninu v potravě, což pomáhá trávení.

Saccharomyces boulardii se používá k podpoře trávení a ke zmírnění průjmů způsobených užíváním antibiotik nebo infekčními chorobami. Také se používá k prevenci a léčbě infekce Candida albicans, kvasinkové infekce, která může postihovat sliznice trávicího traktu a genitálií.

Druh Saccharomyces boulardii je nejpoužívanější druh kvasinky k výrobě probiotik. K tomu, aby probiotikum vyrobené z tohoto mikroorganismu správně fungovalo, musí být podáváno denně (Elmer a kol., 2007). Saccharomyces boulardii produkuje proteolytické enzymy, které zabraňují fungování toxinů produkovanými patogeny, zejména Clostridioides difficile. (Pais a kol., 2020)

Saccharomyces boulardii je kvasinka, která má tendenci být poměrně odolná vůči vysokým teplotám a stresovým podmínkám. Proto je většinou stabilní a může být uchovávána v místnosti při pokojové teplotě a je vhodná při cestování.

Reklama

Studie ukazují, že Saccharomyces boulardii může být účinným způsobem podpory zdraví trávicího traktu a může mít pozitivní účinky při léčbě některých zánětlivých onemocnění.

 

Pravděpodobně efektivní pro:

Průjem. Užívání S. boulardii ústy může zkrátit dobu trvání průjmu u dětí. Není jasné, zda pomáhá dětem s déle trvajícím průjmem nebo dospělým.

 

Možná efektivní pro:

Průjem u lidí užívajících antibiotika (průjem související s antibiotiky). Užívání S. boulardii ústy může pomoci předejít průjmu u dospělých a dětí léčených antibiotiky.

Infekce gastrointestinálního traktu bakterií Clostridioides difficile. Zdá se, že užívání S. boulardii ústy pomáhá předcházet průjmu z infekce C. difficile. Zdá se, že užívání spolu s antibiotiky také pomáhá zabránit návratu této infekce.

Infekce trávicího traktu, která může vést k vředům (Helicobacter pylori nebo H. pylori). Užívání S. boulardii ústy spolu se standardní léčbou H. pylori pomáhá předcházet vedlejším účinkům, jako je průjem a nevolnost, ke kterým dochází při standardní léčbě H. pylori. Není však jasné, zda užívání S. boulardii pomáhá těmto standardním způsobům léčby lépe fungovat.

Závažné střevní onemocnění u předčasně narozených dětí (nekrotizující enterokolitida nebo NEC). Většina výzkumů ukazuje, že podávání S. boulardii ústy předčasně narozeným dětem zabraňuje NEC.

Průjem způsobený rotavirem. Zdá se, že užívání S. boulardii ústy snižuje dobu trvání průjmu u dětí s průjmem způsobeným rotavirem.

Průjem cestovatelů. Zdá se, že užívání S. boulardii ústy snižuje riziko vzniku průjmu při cestování.

 

Bezpečnost a varování:

Při perorálním podání (ústy): S. boulardii je pravděpodobně bezpečný při užívání po dobu až 15 měsíců. U některých lidí může způsobit plynatost.

Těhotenství a kojení: Není dostatek spolehlivých informací, aby bylo možné vědět, zda je bezpečné použití S. boulardii v těhotenství nebo při kojení. Zůstaňte na bezpečné straně a vyhněte se použití.

Děti: S. boulardii je možná pro děti bezpečný, pokud se užívá ústy. Ale průjem u dětí by měl před použitím S. boulardii vyhodnotit zdravotník.

Starší pacienti: Starší dospělí mohou mít při užívání S. boulardii zvýšené riziko plísňové infekce. Zůstaňte na bezpečné straně a vyhněte se použití.

Onemocnění trávicího traktu: S. boulardii způsobil plísňové infekce u lidí s onemocněním trávicího traktu. Pokud máte onemocnění trávicího traktu, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče, než začnete S. boulardii užívat.

Alergie na kvasinky: Lidé s alergií na kvasinky mohou být alergičtí na produkty obsahující S. boulardii. Zůstaňte na bezpečné straně a vyhněte se těmto produktům.

Vyhnout užívání S. boulardii by se též měli lidé se zavedeným katétrem či při užívání antimykotických léků.

MK

Reklama

Komentáře

Reklama