Pampeliška je lehce dostupná léčivka
Pampeliška se tradičně používá v následujících indikacích:
zácpa (kořen)
edémy - otoky (listy)
trávicí potíže a pálení žáhy (listy i kořen)
podpora funkce jater (kořen)
těhotenství a podpora po porodu (listy i kořen)
Pampeliška se tradičně užívá jako potrava. Listy se přidávají do salátů a čajů, bílé kořeny se někdy používají jako náhražka kávy. Listy a kořeny pampelišky se po staletí užívaly k léčbě žlučníku, jater, ledvin a kloubních problémů. V některých tradičních terapiích je pampeliška považována za čistič krve a užívána při rozličných onemocněních včetně ekzémů a rakoviny. Další tradiční použití pampelišky je při edémech a zadržování vody v těle.
V jedné studii na zvířatech bylo prokázáno, že 2 gramy listů na 1 kg váhy má stejný diuretický účinek jako diuretikum furosemid. Dodnes však tento účinek nebyl ověřen v klinické studii na lidech. Jelikož otoky a edémy mohou být příznakem rozličných vážných onemocnění, měli by lidé vyhledat lékaře předtím než začnou užívat pampelišku.
Hořké sloučeniny v listech a kořeni pomáhají podporovat trávení a jsou mírně projímavé. Tyto hořké látky též podporují produkci žluči v žlučníku a odtok žluče z jater. Proto jsou pampelišky doporučovány některými bylinkáři lidem s nedostatečnou funkcí jater v důsledku alkoholismu či špatné diety. Zvýšení toku žluči může pomoci zlepšit metabolismus tuků (včetně cholesterolu) v organismu.
Aktivní složky:
Hořčiny zodpovídají primárně za účinek pampelišky na trávicí systém a játra. Pampeliška je též bohatá na minerály a vitamíny. Listy mají značné množství vitamínu A a malé množství vitamínu D, vitamín C, vitamíny B, železo, křemík,hořčík, zinek a mangan.
Běžné dávkování:
Jako jaterní a žlužníkové tonikum a pro stimulaci trávení se doporučuje 1/2 až 1 čajová lžička (3-5g) sušeného kořene nebo 1-2 čajové lžičky (5-10ml) tinktury vyrobené z kořene. Užívá se třikrát denně. Někteří odborníci doporučují alkoholovou tinkturu, jelikož hořčiny jsou v alkoholu více rozpustné.
Jako mírné diuretikum a stimulans chuti k jídlu se používá odvar z 1-2 lžiček (4-10g) sušených listů přidaných do 1 šálku (250ml) vařící se vody. Též lze užívat třikrát denně 1-2 čajové lžičky (5-10 ml) čerstvé šťávy či 1/2-1čajovou lžičku (2-5 ml) tinktury vyrobené z listů pampelišky. Čerstvé listy pampelišky lze konzumovat přímo jako součást salátu.
Vedlejší účinky:
Listy či kořeny pampelišky by neměli užívat lidé s žlučníkovými kameny bez dohledu lékaře či léčitele. Lidé s obstrukcí žlučovodů nesmějí užívat pampelišku. V případě žaludečních či dvanácterníkových vředů musí být pampeliška konzumována s opatrností, jelikož může zvýšit produkci žaludečních šťáv. Mléčný latex ve stonku a listech pampelišky může u některých lidí vyvolat alergickou vyrážku.
Pampeliška obsahuje 40% inulinu, vlákniny široce rozšířené v ovoci, zelenině a rostlinách. Lidé s vzácnou přecitlivělostí na inulin, by neměli pampelišku užívat.
Interakce s dalšími léčivy:
Pampeliška by neměla být užívána bez konzultace s lékařem společně s následujícími léčivy:
ciprofloxacin
spironolacton
thiazidová diuretika (hydrochlorthiazid)
diuretika působící ve vzestupné Henleově kličce: furosemid, bumetanid, torsemid, ethakrynová kyselina
triamteren
Pampelišku ve formě potravinového doplňku můžete zakoupit zde
Zdroj: Solgar
- Odpovědět
Pošli odkaz