Reklama

Dieta při zánětu slinivky břišní

Dietní režim u onemocnění slinivky v zásadě sleduje tři cíle:

1. Vyloučit látky, které podporují zánět zevně sekretorické tkáně slinivky břišní.
2. Vyloučit součásti jídel, které se nemohou pro nepřítomnost enzymů strávit a podléhají ve střevě kvasným procesům s nepříjemnými vedlejšími projevy.
3. Po operacích v dutině břišní je nutno vyloučit části stravy, které vedou k urychlení střevní činnosti nebo plynatosti. Pooperační srůsty a slepeniny kliček bránící dobrému průchodu obsahu střeva by mohly být příčinou bolestí v břiše. V případě, že se jedná o diabetika, jak to často u onemocnění slinivky bývá (přes 30 %), je třeba dietu korigovat především v obsahu cukrů.

Dietní opatření:

Hlavní dietní zásadou je úplný zákaz alkoholu, omeze­ní spotřeby tuků, u těžkých forem je třeba korigo­vat i bílkoviny

Doporučuje se přívod velkého množství vitaminů, protože vstřebávání některých je vázáno na roz­pustnost v tucích. Ty jsou v dietě omezovány.

Reklama

Během jídla je potřeba užívat kapsle s mikrotabletkami, aby došlo k dokonalému promíchání s jídlem. Dávkování je určeno lékařem podle tíže onemocně­ní a váhového profitu nemocného. Nutnost substi­tuce je individuální. U zdravého člověka je potřeba 30-50 % vlastních pankreatických šťáv. S nemocí a se ztrátou žlázové tkáně po operaci množství šťáv klesá.

Po operaci bývá nemocný na čaji a tekutinách s úhra­dou potřeby tekutin a solí v infuzích. Pak postupně dostává vývary z rýže a zeleniny a nakonec přechá­zí na libová masa.

Je zakázáno:

Tučné maso vepřové, husa, kachna, tučné ryby a rybí konzervy, masa smažená na oleji, masa uzená, sla­nina, sádlo, lůj, kořeněné pokrmy, čerstvé kynuté pečivo a tučné pečivo, zelí, kapusta, celer, cibule, česnek, pórek, majonéza, jíška, těžké sýry, ořechy, oříšky, mák, silná černá káva, vývary, vejce samotné, čokoláda, cukrářské výrobky, smetana, šlehač­ka, alkohol v každé formě.

Je povoleno:

Vejce v pokrmech, starší chleba, starší pečivo, mléko ve všech formách včetně mléka kyselého, kefír, jo­gurty, netučný tvaroh a jemné netučné sýry, piškoty, suchary, rýže, těstoviny, kaše vločková, krupicová, rýžová, houskové knedlíky, bramborové knedlíky, knedlíky z krupicového i tvarohového těsta, bram­bory ve všech formách, kde není použit tuk, žemlov­ka, piškotová těsta, pudingy, mrkev, špenát, mladý hrášek a fazolky, hlávkový salát, rajčata, zelenina vařená i dušená, z ovoce jablka, banány, pomeranče, meruňky, broskve, citróny, kompoty bez omezení. Maso má být vařené, nikoliv smažené na tuku, může být dušené, pečené na vodě, grilované, zadělévané, ale jen libové. Je doporučováno telecí maso, maso z libových ryb, z uzenin libová šunka. Z tuků je po­voleno 4-5 dkg másla a rostlinných tuků zaděla­ných do pokrmů. Polévky z povolených surovin, za­huštěné moukou, ne jíškou. Omáčky jsou povoleny bešamelové, pažitková, koprová, rajská, petrželová. Kořenit lze pouze zelenou natí a citronovou kůrou. K inspiraci je dobré si opatřit speciální kuchařku s návody k úpravě dietních jídel pro nemocné po operaci a s nemocnou slinivkou.

Zdroj: Doc. MUDr. Jan Šváb - Operace pankreatu, nakladatelství Triton

Reklama

Komentáře

Mary (Po, 16. 1. 2012 - 10:01)
Může mi někdo říct, jak vyrobit kyselé mléko? :-) Z toho, co je nazváno mlékem a jako mléko se prodává, vyrobíme leda tak hořkou odpornou břečku, pokud ho chceme nechat zkysnout. Nezkysne.
m26 (Po, 16. 1. 2012 - 18:01)
Nevyráběj, kup si neslazený kefír to je to samé. Jinak k názvu diskuze, to záleží na závažnosti zánětu při lehkém stačí vysadit sladké a mastné, hlavně ne smažené pečené a veškeré pochutiny a zvážit s lékařem užívání trávících enzymů. Při vážných problémech se ze začátku pijí jen zeleninové šťávy z mrkve a trochou další zeleniny jako je petržele, celeru, řepy, kokos a pak podle možností se začíná jest trochu rýžové kaše, trochu kefíru, rohlík s čajem....
Každopádně zánět slinivky může být vážný a nelze podceňovat.
pavlatko (Út, 3. 7. 2012 - 16:07)
Diety, hubnutí, ztráta hmotnosti, to jsou témata, které mě bohužel musí zajímat, protože mám nadváhu. Hodně mi pomáhají servery:
www.yesneyes.cz, www.zijzdrave.cz
Prosím o radu, jaké mléčné výrobky lze používat při cystách na slinivce .Děkuji
Lukáš (Pá, 9. 2. 2018 - 10:02)
Ahoj, redaktorka Monika se podívala blíže na přísnou slinivkovou dietu, a to včetně jídelníčku a fajn receptů. Určitě se na ně mrkněte - https://www.slimming.cz/dieta-pri-zanetu-slinivky/
Alena (Ne, 21. 10. 2018 - 10:10)
Kde je možné si objednat specielní knihu-kucharku na dietní recepty po onemocnění akutním zánětem slinivky břišní!?Děkuji!
Reklama