Přírodní lékárnička z podzimní zahrady
1. Šípkový sirup pro zvýšení imunity
Šípky jsou bohaté na vitamin C a další antioxidanty. Sbírejte čerstvé šípky, zbavte je semínek, a vařte je s medem a šťávou z pomerančů. Výsledný sirup může sloužit jako skvělý zdroj vitamínu C pro zimní měsíce. Z šípků můžete též vyrábět šípkovou omáčku na maso, šípkovou marmeládu, či šípky usušit na čaj.
2. Jablka na vytvoření domácího jablečného octa
Sbírejte zralá jablka a použijte je k výrobě domácího jablečného octa. Tento ocet může pomoci udržovat zdravou rovnováhu střevní mikroflóry a podporovat trávení. Z jablek jsou též chutné sušené křížaly jako zdravá pochoutka pro děti či mlsání u televize. Křížaly mohou dále posloužit pro výrobu zdravého čaje.
3. Kopřivy pro vitalitu a minerály
Mladé kopřivy, které znovu na podzim vyrůstají jsou plné živin, včetně železa a vitaminu C. Můžete je přidávat do svých jídel nebo si připravit kopřivový čaj pro vitalitu.
4. Ořechy pro podporu mozku
Podzim je čas sklizně ořechů jako jsou vlašské ořechy a lískové ořechy. Ty jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které mohou podporovat zdravý mozkový rozvoj a zlepšit kognitivní funkce.
5. Hroznové víno pro uklidnění a antioxidanty
Sbírejte hrozny a připravte z nich domácí hroznové víno. Má uklidňující účinky a obsahuje antioxidanty, které chrání tělo před škodlivými volnými radikály.
6. Rakytník jako bohatý zdroj vitamínů
Rakytník obsahuje velké množství vitamínů, včetně vitamínu C, E a betakarotenu. Můžete využít rakytník pro výrobu rakytníkového džusu nebo přidat rakytník do smoothie pro posílení imunity.
7. Trnka pro zlepšení trávení
Trnka je známá svými vlastnostmi podporujícími trávení. Můžete sbírat trnku a připravit z ní trnkový čaj nebo džus, který může pomoci zklidnit trávicí potíže.
8. Jeřabiny jako bohatý zdroj antioxidantů
Jeřabiny jsou bohaté na antioxidanty a vitamín C, což je klíčový prvek pro posílení imunity. Můžete sbírat čerstvé jeřabiny a využít je k přípravě džusu, kompotu, nebo marmelády. Tyto plody jsou nejen chutné, ale také pomáhají chránit tělo před škodlivými účinky volných radikálů. Jeřabový čaj může být užitečný při nachlazení a podrážděném krku. Uvařte si čaj z čerstvých nebo sušených jeřabin, který obsahuje vitamín C a další látky, které mohou podpořit vaši imunitu a pomoci uklidnit dýchací cesty.
S těmito podzimními surovinami můžete vytvořit vlastní přírodní léčbu, která vám pomůže zůstat zdraví a silní během chladných měsíců. Sbírejte, vařte a tvořte z těchto darů přírody lékárnu, která vám bude sloužit po celý podzim. Pokud máte nějaký zajímavý recept, tak se můžete podělit s ostatními čtěnáři v komentářích.
MK
Komentáře
Já se držím toho, že většina jeřabin je jedlých, pokud nejsou konzumovány ve velkém množství. Některé mají více hořskou chuť - ale to se může změnit tepelnou úpravou. Většinou jeřabiny vyzkouším uvařit a úpodle chuti se rozhodnu, zda je použiji - úplně nejvíc mi chutnají v kompotu s hruškami. Po tom se může naše rodina utlouct.
Ja mam na podzim rada hlozinky - plody hlohu. Jsou dobre pro srdce.
ja si na podzim trham zmekle sipky, utrhnu stopku a vysaji z sipku trochu sladke stavy. Je v ni plno vitaminu C. Ucim to i decka. jen pozor na seminka s chloupky.
pravidelně touto dobou sbírám a sušim houby, ale letos nic
Jak poznám jedlé jeřabiny od nejedlých?
- Odpovědět
Pošli odkaz