Reklama

Deset tipů pro ekologický boj s plevelem

Proti zahradnímu plevelu nasaďte místo chemických prostředků přírodní metody.

Plevel není vždy neužitečný - některé druhy chrání půdu, která by jinak byla vystavena erozi, jiné druhy slouží jako potrava a úkryt pro volně žijící živočichy. Přesto odstraňte všechny druhy plevele, které vytlačují místní vegetaci, a také škodlivé druhy, které ohrožují zdraví lidí i domácích zvířat.

1. Především se snažte zabránit zavlečení plevele na svoji zahradu. Nepřinášejte na zahradu půdu ani substrát, který by mohl obsahovat semena nebo zbytky plevelů. Při nákupu nových rostlin zkontrolujte, zda si plevel nepřinášíte v květináčích.

2. Nenechávejte na zahradě neosázená místa, která snadno zarůstají plevelem.Vyčištěné plochy co nejdřív osázejte domácími nebo neinvazivními druhy pokryvných rostlin.

3. Zaplevelená místa pokryjte velkým množstvím mulče, aby semena plevele nemohla vzklíčit. Jakmile objevíte rostoucí plevel, hned ho vytrhejte.

Reklama

4. Plevel vytrhejte, než stačí vykvést. Jednoletý plevel posekejte a zničte jeho semena i květy.

5. Plevel pokryjte silnou vrstvou novin nebo kartonu a zasypte mul-čem. Místo nechte zakryté a osázejte ho přes mulč a papír.

6. Větší zaplevelené plochy pokryjte průsvitným igelitem a nechte na ně několik dnů svítit slunce. Půda pod igelitem se rozpálí a vysoká teplota j zničí všechen plevel i půdní patogeny. Případně zkuste použít rohož proti plevelu, vyrobenou z netkané textilie.

7. Obtížně zničitelný plevel dejte do igelitových pytlů a nechte několik týdnů ležet na prudkém slunci. Nakonec pytle vyhoďte do popelnice, aby se plevel nerozšířil i jinde.

8. U rezistentních druhů plevele se snažte odstranit celý kořenový systém a podzemní části. Některé typy plevelů vyrostou i z malého zbytku původní rostliny.

9.  Plevel polijte vroucí vodou. Tímto způsobem zahubíte jakýkoli druh rostlin. Případně použijte páru z napařovačky. Toto zařízení je určeno na hubení plevele nechemickou cestou a zakoupíte ho v zahradnictvích.

10. Plevel, který miluje slunce, jako je pampeliška nebo pěťour, zahubíte nejlépe tak, že rostliny na několik dní zakryjete cihlami nebo pláty střešního plechu.

Zdroj: Žijeme v souladu s přírodou, nakladatelství Reader´s Digest Výběr

Reklama

Komentáře

daan (Pá, 2. 7. 2010 - 07:07)
Takovou nepraktickou ptákovinu jsem již dlouho nečetl. To mohl napsat jen nějaký pseudozelený.
Liza (Pá, 2. 7. 2010 - 08:07)
úsměvné... Kniha žijeme v souladu s přírodou radí, jak nejlépe zabít rostliny, kterým říkáme plevel, jestli
je lepší je spálit horkou vodou nebo sluncem... prazvláštní soulad
Mirka (Út, 4. 10. 2016 - 12:10)
úsměvné... Kniha žijeme v...Tak ono zbavit se občas nějakého plevele je na zahradě nutné - a i vytrhnutí je zabití. Já osobně mám různé "plevely" ráda - ptačinec žabinec, bršlici, pamapelišku, popenec, jitrocel, kopřivy - to vše přidávám do jídel, ale nejde, aby tyto rostliny zabraly celou zahradu, takže též občas něco likviduji a určitě jsou lepší ekologické způsoby likvidace než použití zdraví nebezpečeného roundupu.
marie (St, 7. 3. 2018 - 12:03)
Tady je tip na ekologický boj se škůdci - stačí k tomu obyčejné mýdlo - nastrouhat nebo dát do textilních sáčků a zavěsit mezi záhony.


http://www.bajecnezeny.sk/vlozila-som-mydlo-do-vrecuska-a-zavesila-ho-na-zahrade-vysledok-ma-ohromne-potesil/
Reklama