Milováním proti zkouškovému stresu
Tým vedený Stuarten Brodym, psychologem z univerzity v Paisley, totiž zjistil, že sex skutečně přináší potřebné uvolnění a působí rezistentně vůči stresu, což se odráží i v připravenosti odpovídat na zvídavé a záludné otázky. Zdůrazňují ovšem, že je podstatný rozdíl mezi víceméně náhodným pohlavním aktem a stykem, který je spontánním vyjádřením oboustranné náklonnosti.
Jak informuje časopis New Scientist, zřetelně slabší protistresový účinek má i sebeuspokojování nebo jiné sexuální praktiky, při nichž nedochází k přímému spojení.
K těmto závěrům dospěli odborníci na základě pečlivého studia denních zápisů 24 žen a 22 mužů, kteří si po dva týdny zaznamenávali vše o svých sexuálních aktivitách. Výzkum vyvrcholil závěrečným stresovým testem, při němž jeho účastníci museli před auditoriem přednést řeč a nahlas počítat z hlavy.
Pokusné osoby, jež se před vystoupením opravdu a do sytosti pomilovaly, čelily okolnímu tlaku bez větší námahy a hodnoty jejich krevního tlaku nevykazovaly zřetelnější výkyvy. Milovníci jiných sexuálních praktik zaujali víceméně středové pozice. Úplným abstinentům vylétl vinou stresu krevní tlak nahoru a držel se tam po celou dobu zkoušky.
?Pozitivní efekty soulože se projevují nejen krátkodobě, tedy bezprostředně po orgasmu,? říká Stuart Brody, ?ale přetrvávají přinejmenším ještě celý týden.? Domnívá se, že na tom má zásluhu hormon oxytocin, který se rovněž podílí na vzniku partnerských vztahů založených na důvěře a mimo jiné chrání před stresem například kojící matky.
Zdroj: ČTK
Komentáře
tak tohle je vtipné - asi by mne to to hodně rozptýlilo
- Odpovědět
Pošli odkaz