Mírné slunění může prodloužit život, tvrdí nová studie
Zvýšená produkce vitamínu D, ke které dochází v lidském těle při slunění, totiž chrání před mnohými chorobami. Vedoucí právě zveřejněné studie Johan Moan tvrdí, že preventivně působí zejména proti křivici, osteoporóze a některým druhům rakoviny.
Lidé se v poslední době slunečním paprskům ze strachu před rakovinou kůže často zcela vyhýbají. Pak jim ale schází vitamín D, který pomáhá k dobrému fungování imunitního systému. Slunce je totiž jeho nejdůležitějším zdrojem, příjem z potravin je až na druhém místě.
Abychom měli dostatek vitamínu D, stačí pobývat na slunci každý den polovinu času, který naše kůže potřebuje k opálení. "Zjistili jsme, že i mírné slunění přináší velký nárůst tvorby vitamínu D," uvedl Moan.
Ukazuje se, že lidé v jižních oblastech, kde se více vystavují slunečním paprskům, mají sice vyšší výskyt rakoviny tlustého střeva, plic a prsu, ale umírají na ně méně často než lidé v severních zemích na severu.
"V současnosti dostupné údaje naznačují, že vitamín D vznikající při pobytu na slunci má příznivý vliv na prognózu rakovinových onemocnění," uvedl americký vědec Richard Setlow, který se na nové studii podílel.
V Norsku by podle jejích výsledků zdvojnásobení doby pobytu na slunci přineslo sice ročně o 300 více případů úmrtí na rakovinu kůže, ale zároveň by o 3000 lidí méně zemřelo na jiné typy rakoviny. Odborníci se domnívají, že podobný vliv na lidské zdraví, jaký prokázala tato studie v Norsku, by zvýšené slunění mělo mít i v jiných zemích.
Zdroj: ČTK
Komentáře
Pro lepší psychiku a náladu stačí pobyt denně dostatečnou dobu na světle, nemusí to být přímé slunce.
- Odpovědět
Pošli odkaz