Reklama

I mladí muži mohou trpět inkontinencí - Jaké jsou příčiny?

Nejčastěji je inkontinence spojována se staršími ženami či ženami po porodu. Inkontinence se může však může objevit u všech pohlaví v jakémkoli věku, a nevyhýbá se ani mladým mužům. Podívejte se, jaké mohou být její příčiny?

Vysoká váha je rizikovým faktorem i pro inkontinenci

Jedním z důležitých faktorů pro naše zdraví je optimální hmotnost. S nadváhou či dokonce obezitou prudce roste pravděpodobnost mnoha různých zdravotních neduhů. „Kila navíc mohou být i příčinou inkontinence, protože dochází ke zvýšení intraabdominálního tlaku, tedy tlaku uvnitř dutiny břišní. Svaly pánevního dna jsou kvůli tomu v napětí a roste tlak na močový měchýř. Může pak docházet k potřebě častějšího močení, nedokonalému vyprázdnění i samovolným únikům moči,“ shrnuje Jana Hraběová, Senior Brand Manager pro divizi inkontinence ve společnosti HARTMANN – RICO.

S vyšší váhou souvisí inkontinence u těhotných žen, ale může se samozřejmě týkat i mužů. Řešení je v tomto případě poměrně jednoduché. Po návratu k optimální hmotnosti obvykle mizí inkontinence i mnohé další zdravotní potíže. 

Potíže s prostatou se mohou objevit už v mládí

Reklama

Nejčastější příčinou inkontinence u mužů je zvětšená prostata. Průměrná hmotnost zdravé prostaty činí 20-35 gramů. Kvůli hormonálním vlivům dochází s přibývajícími roky k jejímu zvětšování, může se dostat i na několikanásobek původní váhy. I když si potíže s prostatou většinou spojujeme až se stářím, nemusí tomu tak být. 

První příznaky zvětšené prostaty se mohou objevit již u mužů kolem třiceti let, obvykle je to ale až později. Patří mezi ně potřeba častějšího močení, slabý proud moči, pocity pálení během močení, a právě i samovolné úniky moči.

Zbytnění prostaty může být způsobeno i zánětem či nádorovým onemocněním. S návštěvou lékaře proto není radno dlouho otálet. U bakteriálního zánětu prostaty se nasazují vhodná antibiotika, u nebakteriálního, jako je syndrom chronické pánevní bolesti, se léčba stanovuje individuálně. 

Špatná průchodnost močové trubice

Za potížemi s močením může stát špatná průchodnost močové trubice. „Tu mohou blokovat například močové kameny. Zúžení průměru močové trubice může být i vrozené a objevuje se také kvůli zjizvení po prodělaných infekcích močových cest. V každém případě je na místě obrátit se pro vyšetření na svého praktického lékaře či urologa,“ říká Jana Hraběová.

Inkontinence jako důsledek úrazu 

Úrazy spojené s poraněním míchy způsobují potíže s ovládáním vyměšování. K tomuto typu úrazu dochází například při autonehodě či sportovní aktivitě. Typickým příkladem může být skok do vody, kde je ovšem menší hloubka, než skokan očekával.

Mícha prochází mezi obratli a při jejich zlomení může dojít k různě závažnému poškození míchy. To následně vede k ochrnutí svalů pod úrovní poškození. V současné době není známá metoda, která by dokázala poškozenou míchu napravit.

MK


 

 

Reklama

Komentáře

Reklama