Reklama

Celulitida - na vině je nevhodné stravování i těsné spodní prádlo

Nevzhledná pomerančová kůže potrápí během života velkou část žen. Celulitida je dána především anatomií ženského těla a způsobuje ji nevyrovnaná hladina hormonů a přebytek estrogenu, muži jsou proto pomerančové kůže většinou ušetřeni. Na vzniku dolíčků v kůži má ale velký podíl i řada dalších faktorů. Kromě dědičnosti, nevhodného stravování nebo hormonálních změn, může být na vině i těsné spodní prádlo nebo chůze na vysokých podpatcích.

Proč trpí celulitidou především ženy?
Muži pomerančovou kůží téměř netrpí, protože mají jinak uspořádaná podkožní vazivová vlákna než ženy, a zároveň jejich organismus není zaplaven ženským hormonem estrogenem. Ženy také mají proti mužům až dvojnásobné množství tukových buněk, navíc kvůli těhotenství je jejich kůže pružnější a roztažitější. Ani rozložení vazivových vláken není stejné, u žen umožňuje nepravidelné naplnění tukových lalůčků. Tím vznikají tukové shluky, které jsou vytlačovány k povrchu kůže. Celulitida ale zdaleka není doménou pouze žen s nadváhou, vyskytuje se i u štíhlých a mladých žen.
 
Na vině je dědičnost, ale i nevhodné stravování 
Celulitida nevzniká pouze u starších žen s nadváhou, ale trpí jí i velmi mladé a štíhlé ženy. Příčinami jsou často dědičnost, sedavé zaměstnání i nedostatek pohybu nebo dlouhé stání na jednom místě. 
 
Problémem jsou také nevhodné stravovací návyky či kolísání váhy v důsledku dietních chyb. Strava by měla být bohatá na antioxidanty, které chrání stěnu cév. Svůj podíl má také nedostatečný či nevhodný pitný režim. Za nevhodné nápoje jsou považovány perlivé nápoje, alkohol a nadměrné pití kávy. Doporučují se naopak bylinkové čaje a neperlivé vody.
 
Vysoké podpatky a těsné spodní prádlo
Pomerančová kůže vzniká i v důsledku častého chození na vysokých podpatcích, které způsobují zkrácení lýtkových svalů. Nevhodné je i sezení s nohama zkříženýma přes sebe, které mohou vést až ke vzniku křečových žil či metliček. 
 
Také těsné spodní prádlo, nebo populární stahující prádlo, zamezuje dostatečné krevní cirkulaci a přirozenému proudění lymfy v těle, která pomáhá odvádět z těla přebytečnou vodu i další nadbytečné či škodlivé látky. „Při výběru spodního prádla by se proto mělo vždy dbát na naše tělesné proporce a velikost prádla si ideálně vyzkoušet, nebo ji porovnat v tabulce velikostí výrobce. Svůj význam má i samotné složení prádla. Tělu je nejpřirozenější 100 % bavlna, která je pevná a zároveň prodyšná, navíc se jedná o přírodní materiál,“ říká Adam Rožánek, zástupce české značky spodního prádla Styx.
 
Těsné spodní prádlo může výjimečně způsobit projevy celulitidy také u mužů, ta se u nich objevuje nejčastěji v oblasti břicha, beder nebo hýždí. Na vině může být i přílišné utažení opasku nebo potraviny obsahující hormony.

 

Reklama
Reklama

Komentáře

Default User Image
Andrea (Ne, 26. 5. 2024 - 19:05)

Celulitidu řeším už snad od 15 :D a to jsem vážila 5 kilo jo :D Takže takové ty řeči chytrých lidí, že celulitidy se zbavíte když zhubnete fakt neposlouchejte :D Mě na to třeba vlastně pomáhá samoopalovák (kupuju od Veniry) - ďolíčky nejsou tak vidět. :)

Default User Image
Pavlína (Ne, 26. 5. 2024 - 19:05)

Taky jsem si už řekla že na to kašlu a že samoopalovací krém to jistí :D Tak děkuji za tip, aspoň hned vím, kde objednám :D :)

Default User Image
Karolína (Po, 27. 5. 2024 - 17:05)

Od nich opalovák neznám ale mám od nich olej na celulitidu a tuhle baňku https://www.venira.cz/vakuova-banka-na-celulitidu/ snažím se tím masírovat každý večer a musím říct, že je to znát. Pokud má někdo taky povadlou pokožku na pozadí tak rozdíl uvidí. 

Default User Image
Nikča (Po, 27. 5. 2024 - 22:05)

Taky jsem si oblíbila samoopalovák jako beauty filtr na celulitidu a strie :D

Reklama