Reklama

Co mohou znamenat tmavé kruhy či tzv. pytle pod očima?

Tmavé kruhy či váčky pod očima trápí mnoho mužů a žen. Za jejich vznikem je nejen unavenost, ale i genetická predispozice, věk, stres či nedostateční pitný režim. Někdy ale kruhy pod očima mohou signalizovat i vážnější onemocnění.

„Kůže v oblasti očí je velmi jemná. Má sílu pouze desetinu jednoho milimetru tzn. že je až 3krát více tenčí než v ostatních částech obličeje. Pod jejím povrchem je mnoho drobných cévek, které propouštějí krevní barvivo. To pak je příčinou vzniku tmavých kruhů pod očima. Vzhled pak ještě zhoršuje únava, při které vázne mikrocirkulace krve v oblasti kolem očí. To se projevuje právě tmavou až modro-šedou barvou,“ říká dermatolog Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

Někdy mohou být tmavé kruhy i znakem toho, že máme zdravotní problémy. Často to může být onemocnění štítné žlázy, jater, trávicího systému či chudokrevnost. Pokud se vám tedy kruhy pod očima objeví náhle a přidají se k nim i jiné zdravotní potíže jako únava, velká dehydratace, změny apetitu, je dobré navštívit preventivně lékaře.

Lidé s tmavším pigmentem trpí více na kruhy pod očima

Mezi méně známé důvody kruhů pod očima může být i tvar obličeje. Především to, jak máme daleko od sebe oči, a jak silnou tukovou oblast máme pod očima. Často také lidé, kteří mají tmavší pigment, tak mají větší sklon ke kruhům pod očima.

Reklama

Pro ty, které kruhy pod očima trápí permanentně, je důležité dodržovat správný pitný režim. Ráno i večer používat chladivé gely pod oči, vhodné jsou ty, které mají malý roll-on, který kůži jemně promasíruje. Pod oči jsou dobré krémy s vitamínem A neboli Retinolem. Ten má mírné zesvětlující účinky a pomůže pleť kolem očí malinko rozjasnit. Dobré je také používat kosmetiku s peptidy, vitamínem E nebo případně kofeinem. Krémy ale fungují až po několika měsících používání.

Různé kruhy pod očima různé kosmetické postupy

V boji proti kruhům pod očima je mnoho možností. Vždy záleží typu kruhů pod očima. Pokud máte spíše propady pod očima, tak jsou vhodné výplně kyselinou pod očima. Na tzv. pytle pod očima je vhodná chirurgická metoda v rámci operace dolních víček. Trápí-li vás kolem očí jemné vrásky, tak si můžete pomoci frakčním CO2 laserem. Tmavě zabarvené kruhy pod očima, které jsou bez 

Mezoterapie Kyselina hyaluronová na pomoc

„Zlepšení stavu v očním okolí vč redukce kruhů pod očima či drobných vrásek můžete docílit i pomocí mezoterapie, při které se tenkou jehličkou aplikuje regenerační roztok přímo do kůže. S ohledem na to, že jehlička je velmi tenká, je zákrok prakticky nebolestivý. Po několika ošetření se kruhy pod očima zmírní, oči působí mladistvě a svěže. Výsledek obvykle přetrvá šest až dvanáct měsíců Pro celkové projasnění pokožky může být vhodný i chemický peeling,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

Trápí-li vás propadlé oční okolí, tak zde je možné aplikovat injekční výplně na bázi kyseliny hyaluronové. Jedná se o látku tělu vlastní a efekt výplně přetrvá i řadu měsíců. Aplikace je nebolestivá, v případě potřeby lze aplikovat na kůži znecitlivující krém. Výplně se také dobře hodí, pokud máte pod očima kožní propady. 

MK

Reklama

Komentáře

Default User Image
Karolína (Čt, 16. 11. 2023 - 14:11)

mne černé kruhy zmizly asi po roce, co jsem pravidelně pila různé zeleninové šťávy včetně šťávy z červené řepy a kdy jsem omezila solení

Reklama