Jak zabránit vzniku vrásek a stárnutí tkání
Snadno to poznáme, vezmeme-li mezi dva prsty lalůček kůže na ruce, zvedneme ho a pak volně pustíme. Jestliže se kůže ihned vyrovná a je okamžitě hladká, pak je kožní tkáň ještě elastická, není příčným síťováním poškozená a zestárlá. Vrásky v očních koutcích a na čele jsou dalšími viditelnými znaky příčného síťování vazivové tkáně.
Vazivová tkáň se skládá z obrovských, částečně spirálových, a částečně rovnoběžně uspořádaných řetězců, které zajišťují tažnost, prodloužitelnost, ohebnost, pružnost a pevnost vazivové tkáně, podobnou jaké u spirálových per a drátěných strun, které zajišťují současně pružnost i pevnost postelových matrací nebo sportovních trampolín. Pohybová schopnost bílkovinných řetězců závisí na způsobu, jakým jsou navzájem svázány, aniž by si přitom překážely. Vzpomeňme na struny harfy: Jsou pevně napnuty, a přece se mohou jednotlivě pružně pohybovat a vracet se v nezměněném napětí do původní polohy. Svážeme-li však dvě sousedící struny dohromady, možnost volného pohybu cíleně pomine s dalekosáhlou ztrátou původní elasticity.
Čím více chyb se organismus ve stáří začne dopouštět, tím více vzniká příčných vazeb. A čím méně je organismus následkem nedostatečné aktivity svých enzymů schopen toto síťování rozrušovat, tím ztuhlejší a nepoddajnější jsou nejen naše vazivové tkáně, ale i poškození šlach, svalů, nervových vláken a cévních stěn.
Před škodlivým působením uvedených volných radikálů se můžeme se do určité míry chránit. Především tím, že se budeme pokud možno vyhýbat všemu, co vede k jejich tvorbě. K vlivům, které podporují tvorbu volných radikálů a příčných vazeb, patří nadměrně intenzívní a nechráněné sluneční záření, určité části ultrafialového záření a záření radioaktivní, nikotin, nasycené, přehřáté nebo přímému grilovacímu ohni vystavené tuky, průmyslové a příměstské odpadní plyny a řada dalších škodlivin, které dýcháme, pijeme a jíme.
Mnohem moudřejší je požívání čerstvé a jeduprosté zeleniny a ovoce, několika mrkví denně, trochy paprikových lusků a jablek atd. Tuky bychom měli požívat jen ve formě nenasycených rostlinných olejů nebo oleje rybího.
Ničivé působení volných radikálů můžeme tlumit také takzvanými lapači radikálů, jimiž jsou vitamín E a C nebo ve stopových množstvích účinný selen , a dále enzym superoxid dismutáza (SOD) včetně dalších hydrolytických enzymů. Proteolytické enzymy obsažené v nejčastěji používaných enzymových směsích jsou schopny nejen rozpouštět, ale i čelit vzniku síťovitého provazování bílkovinných řetězců. Jsou-li ve vyšším věku užívány po delší dobu, přispívají k větší pružnosti tkání a tím k jejich lepší funkci.
Zdroj: Tajemství dvou partnerů - Jana Heffernanová
Komentáře
Žádné baobaby nejsou zázračné
Týna
Nezestárnout, zemřít mladý/á.
Forever young.
- Odpovědět
Pošli odkaz