6 novoročních předsevzetí pro zdravou domácnost
1. Používejte úklidové prostředky šetrné k životnímu prostředí.
Jeden produkt na úklid kuchyně, jiný pro vyčištění koupelny či toalety, roztok na podlahu a navrch tři druhy pracího gelu pro bílé, barevné a černé prádlo. Poličky či skříňky na čisticí prostředky v českých domácnostech často připomínají malou laboratoř. Takové užívání chemie však výrazně přispívá k znečištění povrchových i spodních vod a neprospívá ani našemu zdraví. Čističe obsahují různé karcinogeny a hormonální disruptory, které se častým používáním dostávají do těla, jemuž pak škodí. Výrobkům, v jejichž složení naleznete například silně toxické látky jako formaldehyd, benzen, toluen či chloroform, se snažte zcela vyhýbat. Nabídka přípravků, které jsou svým složením k přírodě i organizmu podstatně šetrnější, a navíc jsou i cenově dostupné, je dnes již poměrně bohatá. Přechod k ekologickému způsobu úklidu tak není nic složitého.
2. Používejte přírodní kosmetiku.
I pečující a dekorativní kosmetiku lze vybírat zodpovědně. Přírodní kosmetika obsahuje pouze čistě přírodní složky a éterické oleje bez syntetických konzervantů, parfémů a silikonů, které zatěžují pokožku a vlasy. Minerální složení dekorativní kosmetiky zlepšuje pleť a nezatěžuje organizmus ani životní prostředí. Přírodní kosmetika navíc nesmí být testována na zvířatech.
3. Třiďte odpad a recyklujte
Kromě běžného třídění odpadu můžete začít věcem vdechovat nový život. Například využívaná sklenička od vitamínů či kelímek od krému může posloužit jako nádoba na knoflíky, kancelářské svorky či semínka na zahrádku. Pro různé nápady, jak vyrobit nové věcí ze starých, naleznete mnoho návodů na sociálních sítích, hlavně na Pinterestu.
4. Založte si biokompost
Výhodu pro založení kompostu mají ti, co vlastní aspoň malou zahrádku. Vždy se dá někde v rohu vytvořit místo pro kompost zahradních i domácích organických zbytků. Na kompostu pak můžete v létě pěstovat třeba cuketu či v jeho okolí sklízet zdravé kopřivy. Ale ani lidé v bytech nemusí na tvorbu kompostu ze zbytků v kuchyni rezignovat. Na trhu je k sehnání mnoho desingnových kompostérů do domácnosti. Kromě kompostu vyrábí i hnojivo na pokojové květiny. Další možností, jak zužitkovat zbytky v kuchyni jsou drobná domácí zvířata – králík či dvě, tři slepičky vám s recyklací organických zbytků rádi pomohou a ještě poskytnout skvělé hnojivo či domácí vajíčka.
5. Pěstujte si vlastní bio potraviny
Když budete mít kompost, tak proč ho nevyužít. I v bytě se dají vypěstovat bylinky, rajčata, papriky. Pokud máte zahradu, tak věřte že pěstování ovoce či zeleniny nezabere více času než každotýdenní sekání trávníku. Pěstovat si vlastní ovoce, zeleninu a bylinky vám ušetří peníze, prospěje to vašemu zdraví a pestrá zahrada bez chemie prospěje životnímu prostředí a biodiverzitě.
6. Nepoužívejte na zahradě jedy
Vyzkoušejte prostředky biologické ochrany, vyrábějte si ochranné jíchy. Zvyště rozmanitost pěstovaných rostlin. Čím větší pestrost, tím jsou plodiny zdravější. Řiďte se informacemi o prospěšných kombinacích rostlin. Hýčkejte si na pozemku predátory - kočka, ptáci, dravý hmyz se přirozeně postarají o většinu škůdců. Pokud však nemáte zahradu plnou keřů a stromů, kde by ptáci nalezli přirozený úkryt, může být kočka problém.
Ať již si dáváte jakákoliv novoroční přání či jste na novoroční přání rezignovali, tak Vám přejeme mnoho štěstí, zdraví a pevné nervy do dalšího roku.
- Odpovědět
Pošli odkaz