Reklama

Jak se uvolnit smíchem prozradí zajímavá přednáška

Smích je klíčem ke zdraví a úlevě od stresu! Smějeme se ještě dřív, než začneme mluvit, a tato schopnost nás provází celý život, ale většinou nevyužíváme její potenciál naplno. O tom, jaký účinek má smích na emoce, komunikaci či prevenci před stresem a syndromem vyhoření, poví známý psychiatr Karel Nešpor v pondělí 17. května v zajímavé online přednášce.

Proč je dobré smát se?

Karel Nešpor: Smích patří k přirozeným způsobům, jak se uvolnit. Uvolnění působí blahodárně v mnoha směrech. Tělo se při něm může zabývat samo sebou a dávat se do pořádku.

Mají smích, který je spontánní, a smích, který je vynucený anebo trénovaný, stejný účinek na lidi a jejich psychiku?

Karel Nešpor: Dospělí lidé se smějí nejčastěji ze zdvořilosti. Je to tedy umělý smích, ale i ten je důležitý. Je to jako kdybychom vypustili holubici míru nebo zamávali olivovou ratolestí. Zlepší to náladu a usnadní komunikaci. Navíc je to praktičtější než shánět bílé holubice a větve olivovníku.

Reklama

Jak působí smích na psychické zdraví a jak působí na fyzický stav člověka?

Karel Nešpor: Změny, které nastanou po smíchu a při úsměvu, do značné míry odpovídají změnám, ke kterým dochází během relaxačních technik. Uvolnit se za pomoci smíchu je v běžném životě o dost jednodušší než praktikovat například jógovou relaxaci.

Mnoho lidí se někdy zamyslí nad tím, že když byli mladší anebo malí, tak se smáli o moc víc. Proč se smích vytrácí z našeho života a není jeho tak velkou součástí jako v mladším věku?

Karel Nešpor: To je pravda, smích je častější v dětství a v mladém věku. Z toho pro nás vyplývá něco velmi důležitého: mnoho lidí chce vypadat mladší. Vážené čtenářky a vážení čtenáři, zapomeňte na kosmetiku, lepší je se smát a usmívat. (úsměv)

Jak se dá smích vrátit zpět do života?

Karel Nešpor: Dospělý člověk zasměje přibližně 15krát za den. Udělejte si do diáře za každý úsměv a smích čárku. Jestliže jich tam budete mít 20 nebo více, předem blahopřeji, budete nadprůměrní!

Jak jste se dostal ke smíchu jako tématu ve své profesi?

Karel Nešpor: První dva druhy smíchu jsem se naučil v 16 letech. Tehdy jsem se zúčastnil semináře americké jogínky českého původu madam Ossius. O mnoho let později jsem četl báseň, kterou napsal indický mistr Swami Satyananda. Byly tam verše: „Jak se naučíš umění smíchu, této nejznamenitější ze všech jóg? Cestu najdeš ty.“ Tak jsem hledal cestu a napsal knihu Léčivá moc smíchu, která od té doby vychází v opakovaných vydáních. K využívání jógy při práci se závislými lidmi mě přivedla jiná myšlenka Swamiho Satyanandy: „Moudrý člověk je jako chytrá ryba. Ta se nezříká potěšení, ale vyhne se těm, v nichž je háček.“ Tak vznikl smích chytré ryby abstinentky, která plave pryč a směje se rybářům. Tím háčkem se myslí mimo jiné alkohol, drogy a hazard. Ne že bychom se při psychoterapii jenom smáli, ale smích je jako zdravé koření, které dodá jídlu tu správnou chuť.

MUDr. Karel Nešpor, CSc.

je průkopníkem léčby smíchem, jejíž technicky sám vymýšlí. Nešpor je známý odborník na léčbu návykových onemocnění, psychiatr, publicista a pedagog. Atestoval z psychiatrie, léčby návykových nemocí a psychoterapie. Je autorem řady odborných a populárních knih a často přednáší. K jeho úspěšným publikacím patří mimo jiné knihy Léčivá moc smíchu, Střízlivě, většinou vesele, Kudy do pohody, Jak být milejší a Jde to i vesele.

17. 5. (pondělí)

Start: 19:00 hod.

Vstupenky: bit.ly/Smich1705

 

Reklama

Komentáře

Návštěvník (Út, 11. 5. 2021 - 13:05)
Konečně můžu brát vážně, dokonce s potěšením, označení pana MUDr. Nešpora jako známého "ODBORNÍKA". V posledním čase se totiž najednou odkudsi vyrojily spousty jiných "odborníků", epidemiologů, "virologů", "respektovaných (?) lékařů" atd.atd. se spoustou VIP přívlastků, zkrátka všech těch prymulovců, kteří na rozdíl od tohoto psychiatra nepomohli nikomu a ničemu, teda svojí kapse a svému zviditelňování. Jinak dělají jenom ZMATKY a ŠKODY na všech stranách.
Ve srovnání s takovými odbornickými imitacemi by si tento známý psychiatr zasloužil větší ocenění, aspoň slovní...Svojí smysluplnou prací napravuje spousty ohromných škod na zoufalých lidech způsobených touto proklínanou sametovou havlistickou demokracií. Pomáhá lidem denodenně, celé roky, poctivě, trpělivě, RÁD, nezištně, nepomýšlí zdrhat d zahraničí za klidem a lepším oceněním, dokonce se necpe ani do senátu ani na Hrad. Rád odborně pracuje s lidmi a pro lidi.
To máme mezi "odborníky" a ODBORNÍKY u nás rozdíly!
Netýká se to jenom zdravotnictví, ale plně všeho, protože skutečné odborníky začali nahrazovat primitivní počtáři, pozéři před objektivy, tlučhubové, kšeftaři...všichni ubozí, bezcharakterní oplácávači svého ega.
Nepochopím, že může někdo ještě dnes odsuzovat komunisty. Současnost je 100x horší.
Max (Út, 11. 5. 2021 - 17:05)
Ono za soucasnou situaci je tez levicova ideologie podobne jako byla za komunismem. Ted je vse v premene a proto je to silene. Mozna, ze nakonec se zas dockate nejakeho systemu jako byli komunisti - mozna v globalnim meritku. Jinak je pravda, ze lekari, kteri byli celi zivot na vysluni a za kterymi je mnoho prace a spokojenych pacientu, jsou nyni opomijeni ci dokonce dehonestovani, pokud se se svymi nazory neslucuji s nazory oficialnimi.
Reklama