Reklama

Zákon davu - stádní pud

Když se na fotbalovém stadionu najednou rozeběhne větší skupina lidí, vyvolá to zvláštní vření a všichni běží s nimi, až vypukne ona známá davová panika.

Takové chování za normálních okolností zajišťuje přežití skupin. Za slepé následování je odpovědný efekt kolektivní nevědomosti. Když se rozeběhne stádo ovcí, 90 % zvířat neví, jestli se blíží vlk. Pro jedince, kteří se rozhodnou to prozkoumat, může být pozdě. Byly zvuky, které způsobily, že se všichni kolemjdoucí vrhli k zemi, výstřely z pistole, nebo rozbitý výfuk projíždějícího auta? O tom nepřemýšlíme, řídíme svoje chování v mžiku podle ostatních.


Stádní pud také vysvětluje, proč sledujeme módu a trendy jako společensky žádoucí.


Všichni se smějí, tak to asi musí být veselé


V některých televizních seriálech, obzvláště v situačních komediích, se z kazety přehrává umělý smích. Při průzkumech mezi diváky téměř všichni tuto umělou stimulaci obličejových svalů odmítají. Když ale vystavíme testovací osoby zábavním programům s umělou nahrávkou smíchu, nechají se všichni nakazit. Pokud stejné komedie sledují bez smíchu z nahrávky, většina se nechá strhnout jen ke znuděnému úšklebku. Čím to je? Moc dobře víme, že přehraný smích není opravdový. To ví ale jen naše vědomí. Naše podvědomí se nechá rádo oklamat. Dostává od ostatních (pokud možno více) lidí signály smíchu a směje se "automaticky" také.


Zdroj: Hans- Michael Klein, Albrecht Kresse - Psychologie- základ úspěchu v práci, nakladatelství Grada

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama