Reklama

Mladiství zažívají často sexuální násilí

Podle průzkumů se sexuálním násilím setkala čtvrtina dívek a šestina chlapců ve věku 12 až 18 let, nejčastěji ve škole. Dospívajícím se nevyhýbá ani takzvané „teen dating violence“, tedy partnerské sexuální a další násilí.  

Již od roku 2001 je duben měsícem zasvěceným zvyšování povědomí o sexuálním napadení a jeho prevenci. Sexuálnímu násilí, útoku nebo obtěžování jsou po celém světě vystaveny především ženy. Jak ukazuje loňský výzkum realizovaný výzkumnou agenturou MindBridge Consulting pro organizaci proFem v České republice s nějakou formou sexuálního obtěžování nebo násilí setkalo 54 % žen starších 18 let. „Nejčastěji, ve třetině případů, jsou ženy vystaveny obtěžování verbálnímu, druhou nejběžnější formou je pak osahávání či hlazení proti vůli oběti. Téměř každá desátá žena nad 18 let pak byla znásilněna,“ komentuje průzkum Adam Durčák z e-shopu Ruzovyslon.cz, který prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou.

Sexuální násilí mezi dospívajícími: Rizikovým prostředím je škola

Sexuální násilí se však nevyhýbá ani dospívajícím. Z reportu americké organizace National Sexual Violence Resource Center (NSVRC) vyplývá, že jej zažila čtvrtina dívek a šestina chlapců do 18 let. Pachatelem sexuálního násilí na dívkách je nejčastěji – v téměř 44 % případů – člověk mimo rodinu, kterého znají. Až ke 44 % případů sexuálního násilí páchaného na mladistvých ve věku 12 až 18 let dochází ve škole oběti. Sexuální obtěžování pak osobně zažilo celých 52 % dívek a 35 % chlapců od 12 do 18 let, v online prostředí poté 36 % děvčat a 24 % chlapců.

Podle studie kanadských odborníků z Université du Québec à Montréal z konce roku 2020 uveřejněné v odborném žurnálu Journal of Youth and Adolescence zažilo 20 % dospívajících dívek a 7 % dospívajících chlapců nechtěnou sexuální aktivitu také v rámci jejich současného nebo zatím posledního partnerského vztahu.

Reklama

Sladká první láska? Teenageři ve vztazích zažívají bití, manipulaci i emoční násilí

Partnerské násilí mezi dospívajícími je oproti domácímu násilí méně diskutovaným tématem, přitom jej zažívá nemalé procento mládeže. Z loňského průzkumu kanadských univerzitních odborníků mezi více než třemi tisíci dospívajících například vyplynulo, že 12 % z nich čelilo ve vztahu fyzickému násilí, 28 % vypovědělo, že se je partner či partnerka pokoušeli ovládat nebo jim emocionálně ubližovali a 18 % zažilo, že je jejich protějšek ztrapňoval či monitoroval prostřednictvím sociálních médií.

 „V českém prostředí se v poslední době díky filmovému počinu V síti dostalo do širšího povědomí téma sexuálního predátorství na dětech a dospívajících na internetu. Díky tomu se, doufejme, před těmito činy podaří ochránit více dětí a teenagerů. Pak je tu ovšem právě i téma takzvaného ‚teen dating violence‘ neboli partnerského násilí na dospívajících, jemuž se tolik pozornosti nevěnuje, a přitom mladé dívky a chlapce také významně ohrožuje,“ podotýká Adam Durčák. Dle výzkumu organizace proFem z roku 2018 se s dlouhodobým násilím ve vztahu potýkalo 30 % lidí ve věku 16 až 26 let, z toho 61 % ženského a 39 % mužského pohlaví. Téměř čtvrtina z nich jej přitom nijak neřeší, rodičům se svěří jen 18 %, na linku důvěry se obracejí pouhá 2 % obětí.

Reklama

Komentáře

Nova (Po, 2. 5. 2022 - 21:05)
to si nemyslim. Sex je krásná činnost a lidi ho maji radi.
Oldřich drtil (Út, 3. 5. 2022 - 09:05)
Mám zájem napiš te
Martin Bláha (Po, 15. 8. 2022 - 07:08)
Jó mám tak pojď mám nabídku, napiš mi na 722719432
Renata (Út, 3. 5. 2022 - 10:05)
Je fakt ten, že některé písně, kteří mladí - zejména kluci - poslouchají jsou plné násilí a negativních postojů k ženám. Dost mne ty texty zděsily, když jsem to u syna slyšela. Naštěstí to moc neposlouchá, jen my ukazoval, co ve škole letí.
Fisa (Pá, 27. 5. 2022 - 18:05)
nemyslím si to,. Sex je krásná činnost a všichni si ho uživaji
Návštěvník (Pá, 27. 5. 2022 - 19:05)
Otázka je, kde je hranice. Co lze považovat za sexuální násilí a co je jen nevinné škádlení, či hra. Nikdy jsem na žádnou netlačil a při sebemenším náznaku odporu nebo nevole, jsem vycouval. Přesto jsem měl dost partnerek od mládí. Totéž v manželství. O tom kdy a jaký bude sex rozhodovala ona a já se přizpůsobil. Samozřejmě jsem se dvořil, lichotil, provokoval, ale nikdy jsem nepoužil sebemenší fyzický, ani psychický nátlak. Jsou ale i opačné formy. Několikrát jsem by vystaven násilí, ať fyzickému, tak psychickému já, jako muž. Pro ilustraci hned ten první případ. Bylo mi 14 let. Cestou ze školy se ke mě přidala o rok mladší. Pořád se mi dobývala na přirození. Odstrčil jsem jí, ona si něco roztrhla a a doma s pláčem oznámila, že jsem se jí pokusil znásilnit. Řešilo se to mezi rodinami. Její matka jí naštěstí nevěřila a ona nakonec přiznala pravdu. Jak málo chybělo a měl jsem stigma na celý život. Další případy by byly o tom, jak málokterá žena snáší odmítnutí. I věrnost je riskantní podnik.
Mrdka 855 (Po, 15. 8. 2022 - 07:08)
Hmmm a udělala ses aspoň
Brenda zrzka (So, 13. 8. 2022 - 16:08)
Jeste castejsi nez nasili jsou ruzne jine formy sexu, ktere jsou nenasilne, bale presto se mi to stava casto. Na pr,: Jela jsem vecer vlakem a a protoe to byl rychlik tak mel behem hodiny a pul jen tri zastavky. Stalo se mi to pred dvema tydny. Mela jsem kupe v prvni tride , byla jsem sama a tak jsem si udelale pohodli.A nechala si na sobe jem tricko a kratkou sukni. Vlak se rozjel a pruvodci jen rychle prbehla vagonem a zmizela.
Asi za minutu po ni prisli dva mladici a usedli se baproti me
Hezky si me prohledli a tak jsem delala ze spim.
za chvili jsem uslysela ze zatahuji zaclonky. Na chvili jsem skutecne usnula, asi na deset minut a podivala se z okna a uz byla venku tma.
Podivala jsem se na ty kluky a oni se usmivali a masturbovali prede mnou..
Nevedela jsem co maam udelat, tak jsem nechtela z toho delat aferu, tak jsem se jen usmala.
Jeden na me namiril mobil a druhy me rekl:
'' To se ti uz nekdy stalo, ze by pred tebou ve vlaku sedeli dva nadrzeni chlapi., Libi se ti to?''

'' Za jinych okolnosti by se me to asi libilo.Ale uz jsem to zazila ale jen vecer v parku. Dekuji za ukazku.''

'' Proc dekujes? Vzdyt si s nas ani neprohlidla?''

Postavil se proti me a nechal se kamardem vyfotit jak me strka obliceje jeho penis.Potom se postavil ten druhy a vyfotil si me a jejich penisy vedle me hlavy.
Potom me rekli, abych se svlekla , ze si me chteji vyfotit nahou.]

Odmitla jsem a uvedonila jsem si e jsou asi opili. Zacali ze me tahat tricko a sukni a ja nechtela aby me rozthhali obleceni, tak jsem se svlekla a doufala, ze prijde pruvodci.
Neprisla.
Zbytek cesty jsem jen delala co chteli.
'' Vemm to do pusy, roztahni vic nohy at je to pekna fotka
anro Nechces to spoknout?''
Asi by se to nedalo kvakifikovat jako znasilneni, protoze jsem bez odnluvy delala vse co me rekli.
Kdyz jsme prijeli na nadrazi, dali me tricko, podprsenku nenosim, take me dali sukni a kalhotky si nechali#

Nic jsem na ne nemela, fotili si me jak se sbvlekam a take mimo jine, jak jsem se oblekala.

Co jsem mela udelat a co jsem udelala spatne?

[email protected]
Reklama