Reklama

MUDr. Kateřina Veselá: Nejčastější příčiny mužské neplodnosti

Ačkoliv je příčin neplodnosti celá řada, hovoří se o nich stále poměrně málo. Víte, co znamená normospermie? Kde najdete varikokélu? Nebo čím obezita působí na hormony?

Neplodnost se v České republice dotýká přibližně 15 % párů, přičemž třetina případů bojuje s obtížemi u ženy, třetina u muže a třetina se týká obou aktérů. Jestliže se tedy páru nedaří při pravidelném styku počít miminko během dvanácti měsíců, doporučuje se podstoupit komplexní vyšetření. Výjimka nastává v případě, pokud má žena více než třicet tři let. Tam by se mělo k vyšetření přistoupit již po zhruba půl roce bezvýsledného snažení, radí MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka reprodukční kliniky Repromeda. „U mužů není věková hranice tak zásadní jako u ženy, ani u nich však nelze roky zcela přehlížet. S přibývajícími lety se například zvyšuje podíl mutací spermií a zároveň se postupně snižuje objem těch zdravých, pohyblivých,“ upozorňuje MUDr. Veselá. S čím tedy muži na poli plodnosti nejčastěji bojují?

Problém č. 1: Spermie

V případě obtíží vedou první kroky muže na vyšetření spermiogramu. Nekvalitní spermie jsou totiž jednou z nejčastějších příčin mužské neplodnosti. Po třídenní sexuální abstinenci muž odebere vzorek do sterilní nádobky a osobně odevzdá. Následně proběhne analýza, která hodnotí počet, strukturu, tvar a pohyb spermií, sleduje podíl zralých buněk, objem spermatu či jeho pH. Pokud jsou všechny parametry v pořádku, označuje se stav pojmem normospermie. Dobrou zprávou pro muže je, že kvalitu ejakulátu mohou vlastním přičiněním obvykle zlepšit. Doporučuje se dodržovat zásady správné životosprávy, doplňovat vitaminy E a C, zinek, selen, kyselinu listovou nebo třeba omega-3 mastné kyseliny,“ objasňuje MUDr. Veselá. Omezit by měl muž naopak alkohol, kouření či nadměrnou dávku kofeinu. Dobře rovněž nepůsobí zahřívání v oblasti genitálií, nošení těsného spodního prádla nebo častá konzumace sóji.

Problém č. 2: Genetika

Reklama

Ani příznivý spermiogram bohužel neznamená, že je muž v pořádku. Dalším úskalím jsou genetické poruchy. Často se jedná o nejrůznější chromozomové mutace, zlomy v DNA či poruchu spermatogeneze, tedy tvorby spermií. Mezi základní vyšetření proto spadá také takzvané stanovení karyotypu, což je analýza krevního vzorku, která sleduje možné odchylky v chromozomální výbavě člověka. Genetické anomálie totiž mohou stát nejen za nemožností vůbec počít, ale mnohdy i za opakovanými potraty. Pokud se tedy u muže odhalí závažné zatížení, řeší se oplodnění obvykle formou IVF. Lékař na základě zjištěného problému stanoví postup k získání zdravých spermií a v případě dědičného onemocnění proběhne v rámci IVF následný výběr takového embrya, které genetickou vadu nenese. Další komplikací, která patří mezi geneticky podmíněné, je varikokéla. Jedná se o poměrně citlivou mužskou záležitost – rozšíření žil varlete. Kvůli snížené kvalitě žilní stěny pak dochází ke zhoršení odtoku krve, varlata se přehřívají a snižuje se kvalita spermií. Varikokélu však lze řešit chirurgicky a spermiogram se pak obvykle zlepší.

Problém č. 3: Obezita

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že obezita s plodností přímo nesouvisí, opak je bohužel pravdou. Pokud je hodnota BMI vyšší než 30, zadělává si člověk na problémy nejen s cukrovkou, vysokým tlakem či třeba se srdcem, ale i v oblasti reprodukce. U obézního muže dochází ke změně hladiny hormonů a z tukové tkáně se do organismu následně vyplavují jiné typy látek, než které jsou u zdravého muže třeba. Následkem toho může dojít k útlumu tvorby spermií,“ varuje MUDr. Kateřina Veselá z reprodukční kliniky Repromeda. Zároveň se v tukové tkáni kumulují toxiny, zvyšuje se teplota v oblasti varlat a také se objevuje porucha erekce. Pozitivní zprávou však je, že výrazné snížení hmotnosti vede u obézních mužů k úpravě hladiny hormonů a zlepšení hodnot spermiogramu.

Problém č. 4: Pohlavní nemoc

Další příčinou mužské neplodnosti může být nesprávně zaléčená pohlavní choroba. Například prodělaná chlamydiová infekce s sebou nese zvýšené riziko poškození DNA spermií, které pak nejsou schopny oplodnit vajíčko. K početí potomka je tak nutné podstoupit odběr ejakulátu, jenž se následně o poškozené spermie pročistí a k oplodnění se zvolí buňky zdravé. Ještě těžší následky může mít na svědomí třeba kapavka. Kvůli té často dochází k zanícení varlat a poškození cesty mezi nadvarletem a močovou trubicí, takže spermie nemohou chámovodem projít. Sperma se následně musí odebírat chirurgicky v celkové anestézii. Přestože je nejlepší variantou myslet na vhodnou prevenci přenosu nemoci, naštěstí mají dnes i takto rozsáhlé komplikace obvykle řešení.

 

O MUDr. Kateřině Veselé, Ph.D.

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., patří mezi přední české i světově uznávané odborníky v oblasti reprodukční medicíny a preimplantační genetiky. Je gynekologem a porodníkem se specializací II. stupně, má specializační atestaci z oboru reprodukční medicíny. Doktorát složila v oboru molekulární biologie a genetiky. Řadu let působila v expertních skupinách Evropské společnosti pro lidskou reprodukci, je členkou výboru Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti, zasedá v komisi Ministerstva zdravotnictví pro reprodukční medicínu. Přednáší pravidelně na tuzemských i zahraničních kongresech a je autorem a spoluautorem řady českých i zahraničních publikací.

Reklama

Komentáře

Vašek (St, 2. 11. 2022 - 11:11)
není zmíněn stres a šílené tempo dnešní doby - to určitě má také vliv
Gi (St, 2. 11. 2022 - 13:11)
Když jsem se oženil, dost dlouho jsme se snažili o dítě. U mne problém nebyl, protože jsem už dítě zplodil pro jiný manželský pár. (Manželka o tom věděla). Příčinou bylo nechtěné oplodnění manželky jako nezletilé, dospělým mužem. Měla psychický blok. Po dvou letech láskyplného manželství blok povolil a všechny další děti už byly "na první pokus".
Alena (St, 2. 11. 2022 - 14:11)
Taky bych řekla, že spíš psychické bloky mají ženy. Kamarádka měla první porod tak traumatický, že podruhé se jí podařilo otěhotnět až po téměř pěti letech a to asi i díky tomu, že se rodina spřátelila s porodníkem, který ji pak odrodil. U mužů se stres a bloky spíš projevují neschopností erekce.
Návštěvník (St, 2. 11. 2022 - 14:11)
Traumatický porod se může projevit i ve vztahu k dětem. Prvorozené, kvůli bolestivému porodu, bylo nenáviděno, zatímco druhé, porod bez komplikací, milováno.
Vanda (St, 2. 11. 2022 - 14:11)
U nas se otěhotneni nedarilo 7 let. No ani jsme v te dobe po detech moc netouzili. hodne jsme pracovali, cestovali a dlouho hledali nejaky dum na venkove. Az kdyz se nam ho podarilo koupit, opravit, tak teprve pak se nam bez dalsich problemu povedly dve deti.
Oldřich drtil (St, 10. 5. 2023 - 12:05)
Prodám sperma holky mít děti napis tě díky 730904399
Slávek (St, 10. 5. 2023 - 13:05)
Mne by spíše zajímalo zda může otěhotnět žena po klimakteriu (přechodu). Mám přítelkyni, které je přes padesát let. Nechce abych do ní pouštěl semeno a trvá na nasazeném kondomu. Jenže já mám na kondom alergii, která se projevuje tím, že po delší souloži, mi penis oteče tak, že už se do ní nevejde a hodně mi svědí. Pak trvá i několik dní, než otok opadne. Při souloži bez kondomu, nebo při masturbaci mi penis neotéká.
Oldřich drtil (Pá, 12. 5. 2023 - 11:05)
Napiš te SMS zavolejte díky jeslí mužů dat přidat sperma já jeslí vám nevadí dik
Default User Image
Oldřich drtil (Po, 24. 6. 2024 - 08:06)

Darovat sperma napiš je to důležité prosím 730904399 SMS jedno 

Reklama