Reklama

V Česku stoupá počet mužů s vazektomií

Za posledních 5 let stoupnul počet vazektomií téměř pětinásobně. Přitom si stále spousta Čechů mylně myslí, že se jedná o odstranění varlat.

Stále téměř 30 % mužů si myslí, že při vazektomii dochází k odstranění varlat. Čtvrtina mužské populace se zase obává, že po vasektomie dojde ke ztrátě erekce. „V posledních letech přitom pozorujeme setrvalý nárůst počtu zájemců i provedených vasektomií, každý rok o 10-15 procent,“ prozradil MUDr. Lukáš Bittner, urolog a sexuolog, který stojí za projektem vasektomie bez skalpelu.

V informovanosti ohledně možností mužské antikoncepce se ale Češi polepšili – pouze necelá dvě procenta respondentů nedokázala vyjmenovat žádnou možnost (minule více než 6 %), kondom zmínilo 93 % respondentů (oproti 80 % z minula), o vasektomii už slyšelo dokonce dvojnásobné množství odpovídajících. Více než polovina mužů pak vasektomii správně považuje za nejspolehlivější metodu zabraňující početí. „I přes neustálý posun v metodách antikoncepce je vasektomie stále považována za nejspolehlivější metodu mužské antikoncepce a za jednu z nejspolehlivějších forem antikoncepce vůbec,“ doplňuje MUDr. Lukáš Bittner. Lidí, co si chybně myslí, že muži po vasektomii už nikdy nemohou mít vlastní děti je ale více – 56 % (původně 50 %).

Nově se průzkum zabýval i spokojeností Čechů se svým sexuálním životem. Více jak tři čtvrtiny odpovídajících je s kvalitou svého sexuálního života spokojena, více jak 60 % pak má sex alespoň jednou týdně (třetina % dokonce i několikrát týdně). Téměř 10 % respondentů uvedlo, že sex nemá vůbec. Sex několikrát týdně by přitom chtěla mít téměř polovina dotázaných, čtvrtina pak jednou týdně, 16 % respondentů každý den a celá 2 procenta nemá o sex zájem nikdy.

Vasektomie bez skalpelu

Reklama

Vasektomie je chirurgický zákrok, při kterém dojde k přerušení chámovodů v oblasti šourku a tím ke sterilizaci muže. Při klasické vasektomii je šourek rozříznut skalpelem. „Daleko šetrnější, méně bolestivou metodou s minimálním rizikem komplikací je tzv. bezskalpelová vasektomie, kdy je chámovod za použití specifických nástrojů rychle zachycen a vytažen nad povrch kůže z malého vpichu. Zákrok se provádí v lokální anestezii velmi malou rankou, která není po zahojení znatelná,“ vysvětlil MUDr. Lukáš Bittner. Varlata zůstávají v každém případě na svém místě a dále plní hormonální funkci beze změny. Zákrok nemá vliv ani na hladinu sexuálních hormonů a s tím spojené libido. „Je naopak prokázáno, že muži po vasektomii mají častější pohlavní styky a mají i více sexuálních partnerek. Odpadá totiž strach z neplánovaného otěhotnění,“ doplnil Lukáš Bittner. Vasektomie i s přípravou trvá 20 minut, samotný operační čas je pak pod 10 minut. Zákrok nehradí zdravotní pojišťovna a pohybuje se okolo 15 tisíc korun.

A co když si to pacient po čase rozmyslí? 

Spermie jsou ve varlatech stále produkovány i po vasektomii. Ale úspěšnost znovunapojení chámovodů a následného přirozeného početí je jen kolem 50-60 %. Další možností je odebrání spermií přímo z varlete, které má velmi vysokou úspěšnost, ale následně je nutné provést mimotělní oplodnění (IVF). Poslední možností je zamrazení a uchování spermií ještě před zákrokem

Protex

Reklama

Komentáře

Reklama