Reklama

Různé formy hořčíku: Která je pro vás ta pravá?

Hořčík je klíčový minerál pro zdraví lidského těla a jeho nedostatek může mít různorodé negativní dopady na naše pohodlí a vitalitu. Existuje několik různých forem hořčíku, každá s poněkud odlišnými vlastnostmi a účinky. V tomto článku se podíváme na nejznámější formy hořčíku a objasníme, kdy je vhodné je užívat.

 1. Hořčík vázaný v oxidu:
  • Prospěšné vlastnosti: Tato forma hořčíku je často využívána pro podporu trávicího systému a zlepšení střevního zdraví. Má také mírné projímavé účinky.
  • Vhodné použití: Lidé s problémy s trávením, zácpou nebo nadýmáním mohou mít prospěch z užívání hořčíku v oxidu. Pomáhá též zmírnti pálení žáhy při nadměrné aciditě žaludku.
 2. Hořčík vázaný v citrátu:
  • Prospěšné vlastnosti: Tato forma hořčíku je dobře vstřebávána tělem a může být užitečná pro lidi s nízkou hladinou kyseliny v žaludku. Má mírné projímavé účinky.
  • Vhodné použití: Pro ty, kteří mají problémy s nedostatkem kyseliny v žaludku nebo hledají dobře vstřebatelnou formu hořčíku.
 3. Hořčík v glycinátu:
  • Prospěšné vlastnosti: Tato forma hořčíku je oblíbená pro svou vysokou biologickou dostupnost a minimální nežádoucí účinky na trávicí systém. Má uklidňující účinky a podporuje spánek.
  • Vhodné použití: Pro ty, kteří hledají dobře tolerovanou formu hořčíku s minimálními vedlejšími účinky.
 4. Hořčík v sulfátu - síranu:
  • Prospěšné vlastnosti: Tato forma hořčíku může může být užitečná při detoxikaci organismu. Je známa jako hořká sůl či Epsomská sůl pro koupele. Při koupeli dochází k transdermálnímu vstřebávání hořčíku.
  • Vhodné použití: Pro lidi, kteří hledají formu hořčíku pro podporou detoxikace.
 5. Hořčík v chloridu:
  • Prospěšné vlastnosti: Tato forma hořčíku může být užitečná pro podporu svalové funkce a relaxace. Často je ve formě koupelové soli. Při koupele dochází k transdermálnímu vstřebávání hořčíku přes kůži.
  • Vhodné použití: Pro ty, kteří hledají podporu pro svalovou funkci a celkovou relaxaci.
 6. Hořčík v taurátu:
  • Prospěšné vlastnosti: Taurát je spojen s aminokyselinou taurinem, což může pomoci podporovat kardiovaskulární systém a celkovou kardiovaskulární zdraví. taurát též překonává hematoencefalickou bariéru a dostává se do mozku.
  • Vhodné použití: Pro lidi, kteří hledají formu hořčíku s potenciálními výhodami pro srdce, cévy a psychickou odolnost.
 7. Hořčík v threonátu :
  • Prospěšné vlastnosti: Threonát je spojen s aminokyselinou threoninem, což může podporovat neurologickou funkcí a kognitivní zdraví.
  • Vhodné použití: Pro ty, kteří hledají formu hořčíku s potenciálními výhodami pro mozkovou funkci a paměť.
 8. Uhličitan hořečnatý:
  • Prospěšné vlastnosti: Uhličitan hořečnatý je jedním z druhů organických forem hořčíku a může být využíván pro regulaci pH v těle a podporu kostí a zubů. Má zklidňující účinky při zvýšené žaludeční aciditě.
  • Vhodné použití: Pro ty, kteří chtějí kombinovat podporu pro kosti a zuby s udržením vyváženého pH v těle.
 9. Hořčík v malátu:
  • Prospěšné vlastnosti: Tato forma hořčíku, spojená s kyselinou malonovou, může přinášet energetické výhody a podporovat metabolismus. Je také známá pro svou úlohu v podpoře svalové funkce.
  • Vhodné použití: Pro ty, kteří hledají formu hořčíku s důrazem na energetické hladiny a podporu svalů. Hořčík v malátu je oblíbený zejména mezi lidmi, kteří chtějí zlepšit energetické procesy v těle a zároveň poskytnout podporu svalům. 
 10. Mořský hořčík -aquamin magnésium je multiminerální komplex, který se v těle dobře vstřebává. Získává se z čisté, na minerály bohaté mořské vody u irského pobřeží. Vysoká biologická dostupnost hořčíku i dalších minerálů.
 11. Někdy jsou v doplňcích stravy kombinovány dvě, tři či dokonce pět forem hořčíku pro rozšířený účinek.

Hořčíky od britské firmy G&G Vitamins či nizozemské firmy Mattisson jsou bez  přídavných látek a pojiv, pouze účinné látky v rostlinných kapslích či ve formě prášku.

MK

 

Reklama

Reklama

Komentáře

Default User Image
Martin (Po, 18. 3. 2024 - 10:03)

Já užívám malát a bisglycinát - Malát ráno pro energii a bysglycinát večer nebo po tréninku na zklidnění.

Default User Image
Marta7 (Po, 25. 3. 2024 - 20:03)

Musím říct, že hořčík se stal pro mě v 50 letech naprostým zázrakem. Jsem přes den plná energie a v noci spím jak zabitá :D

Default User Image
Nikol (Čt, 4. 4. 2024 - 21:04)

Jojo, hořčík je super. Taky jsem ho vyhledala kvůli špatnému spánku. Koupila jsem si přímo good night magnesium od Nordbo (kupovala jsem na eshopu alpik). Moc fajn. Kupovala jsem i tchýni k narozeninám a taky je spoko. :D

Default User Image
Maruš (Út, 16. 4. 2024 - 21:04)

s tím hořčíkem teda zkušenost nemám, ale tomhle eshopu ráda objednávám netoxickou přírodní drogerii a čističe do domácnosti :)

Default User Image
!!!!! (Út, 16. 4. 2024 - 22:04)

fakt už jsi otravná dýlerko. kdybys o tom magnesiu aspoň něco věděla.

Default User Image
Eva (Po, 13. 5. 2024 - 11:05)

od nordbo mám i kolagen z tohohle eshopu a vždy spokojenost, dodání rychly :) 

Default User Image
no, (Po, 13. 5. 2024 - 16:05)

ty si prostě nedáš pokoj, dýlerko, co?

Reklama