Reklama

Důležitost dýchání nosem, škodlivost dýchání ústy

Fyziologické dýchání je dýchání nosem. V nose je první ochranná bariéra před viry, bakteriemi a různými nečistotami ze zevního prostředí.  Pokud je volné dýchání nosem z nějakých důvodů narušeno a člověk začne dlouhodobě dýchat ústy, má toto nevhodné dýchání mnohé negativní účinky na organismus.

Zdravotní benefity dýchání nosem:

V nose dochází k zahřívání a zvlhčování vdechovaného vzduchu

Řasinkový epitel nosní sliznice zachytává prach a další nečistoty ve vdechovaném vzduchu a zabraňuje jejich průniku hlouběji do dýchacích cest.

V nose je první ochranná bariéra – tzv. slizniční imunita:

Reklama

Sliznice nosu a nosních dutin produkuje oxid dusnatý (NO), který má ochrannou funkci před viry, bakteriemi a jinými choroboplodnými zárodky.  Oxid dusnatý je vazodilatator, ma schopnost rozšiřovat cévy a zlepšit prokrvení a zásobení kyslíkem. Zároveň výrazně zvyšuje kapacitu a schopnost plíc absorbovat kyslík. Jeho množství se zvyšuje, pokud na nosní sliznici probíhá zánět – tudíž boj s choroboplodnými zárodky. Kuřáci mají nižší hladinu NO než nekuřáci.

Sliznice nosu během celého dne produkuje hlen, který udržuje také nosní průchody zvlhčené. Když se do našeho nosu dostane chladný vzduch, produkce hlenu se zvýší. Je to obranná reakce těla na viry, bakterie či na částice prachu. Hlen tak zabraňuje pronikání dráždivých látek do plic. Drobné chloupky řasinkového epitelu v dýchacím traktu pak pomáhají k tomu, abychom mohli hlen plný bakterií a nečistot vykašlat či vysmrkat, popř. část spolkneme a choroboplodné zárodky jsou zničeny kyselinou chlorovodíkovou v žaludku.

Pokud neprobíhá infekce je hlen čirý a obsahuje především vodu, ochranné slizniční protilátky produkované B-lymfocyty, rozpuštěnou sůl, antimikrobiální enzymy (lysozim) a glykoproteiny (mucin). Pokud choroboplodné zárodky tuto bariéru překonají a u člověka infekce propukne, hlen začne houstnout a zbarvovat se. Zbarvení je dáno obsahem buněk imunitního systému – bílých krvinek, odumřelých buněk a krví v důsledku podráždění nosní sliznice.

Dýcháte-li nosem a máte zdravou sliznici a slizniční imunitu, patogenní viry a bakterie se většinou nedostanou do organismu a nezpůsobí propuknutí vážnější nemoci. Bitvy s patogeny se odehrávají na úrovni sliznice nosu, popř. nosohltanu. Správná hygiena nosu může pomoci k lehčímu průběhu onemocnění. Pokud je dýchání nosem dlouhodobě narušeno, dochází ke stagnaci hlenu, může to vést k infekcím vedlejších dutin nosních, k infekcím uší i k zánětům dolních cest dýchacích, odkud se patogeny mohou v nejtěžších případech rozšířit do těla.

 

Zdravotní rizika dýchání pusou:

Vdechování chladného a nefiltrovaného vzduchu ústy může být rizikem pro onemocnění dolních cest dýchacích, popř. systémových infekcí.

Dýchání ústy může narušit chuť, způsobit vysychání dutiny ústní, praskání rtů a zápach z úst, zhoršení stavu dásní a zubů.

Dýchání pusou je rizikovým faktorem pro vznik alergií a astmatu.

U dětí může dýchání ústy vést ke vzniku předkusu.

Dýchání pusou v noci vede ke chrápání a potenciálně nebezpečné spánkové apnoe (zástava dechu na krátkou dobu) a přerušování spánku.

Upozornit na nesprávné dýchání ústy může též únava, mozková mlha, poruchy koncentrace, kruhy pod očima.

 

Důvody dýchání ústy: jakákoliv překážka v dutině nosní (zduření sliznice v důsledku alergie či zánětu, polypy, nádory, cizí těleso, zvětšené nosní mandle), namáhavé cvičení, stres, úzkost či zvýšený odpor proti dýchání (v poslední době bohužel mnozí přecházejí na dýchání ústy pod rouškou či respirátorem).

 

MK

Použité zdroje:

Reklama

Komentáře

Jarka (Út, 16. 3. 2021 - 22:03)
Při nošení roušky jsem zaznamenala zápach z úst, o kterém jsem dříve vůbec nevěděla, takže v tomto případě ty roušky nejsou špatné. Hned jsem to začala řešit a velice mi pomohla tato knížka www.zapach-z-ust-ebook.cz
Jarka (St, 24. 3. 2021 - 11:03)
bohužel v roušce to nosem neutáhnu
Reklama