Význam hlubokého spánku
O plnohodnotné noci nerozhoduje počet hodin spánku, ale doba trvání rytmu delta. Jestliže jsme byli v této chvíli vyrušeni nebo jsme nemohli dosáhnout rytmu delta, po probuzení jsme unavení, podráždění a jako bez života, a to i tehdy, když jsme spali 10 nebo 12 hodin (pravděpodobně ve II. stadiu nebo v paradoxním spánku).
Je-li spánek v rytmu delta dostatečný, budeme se druhý den cítit dobře navzdory lehkému nebo přerušovanému spánku ke konci noci. Někteří lidé, i když spí sotva několik hodin, jsou velmi produktivní a kypí energií, protože jsou schopni velmi rychle přejít z bdělého stavu do hlubokého spánku; dokážou strávit z jedné hodiny 45 minut hlubokého spánku. Vypráví se, že Napoleon v noci spal méně než tři hodiny a během dne věnoval kratší chvíle spánku. Hodinový spánek může být tedy velmi užitečný, jestliže při něm dosáhneme rytmu delta. Při delším spánku během dne hrozí nebezpečí, že naruší spánek následující noc.
Zdroj: Marie-Paule Dessaintová - Nezačínejte stárnout, nakladatelství Portál
Komentáře
mam 14rokov,mam izbu so sestrou,ona sa každú noc budí,a mna to zakaždým zobudí a potom mam velký problém znovu zaspať...neni volaký liek alebo nejaký čaj ktorý zlepšuje hlboký spánok?
mně na spaní nepomáhá meduňka, třezalka ani melatonin, který jsem si nedávno objednal ze Slovenska. Jediné, co mi zatím pomáhá jsou léky, jmenovitě Hypnogen. Samozřejmě doporučuji napřed vyzkoušet bylinky a jiné nefarmakologické alternativy, ale někdy nezbyde nic jiného, než si vzít prášek.
Děkuji.
S věkem se bohužel spánek delta zkracuje. Též ho zkracují a přirozené rytmy spánku narušují určité léky - např. léky proti chřipce, antihistaminika, léky na vysoký tlak, poruchy srdečního rytmu, uklidnění, antidepresiva a léky na Parkiínzonovu chorobu. Dokonce i léky na spaní zabraňují dosažení paradoxního a hlubokého delta spánku.
Lepší než léky je vhodné užívání zklidňujících bylin (hloh, bílá vrba, mučenka, meduňka...) a přírodní vitamín B (droždí, pyl, obilné klíčky).
Dělaly se zkoušky s užíváním melatoninu (hormonu který produluje epifýza a který je zodpovědný za přirozené střídání spánku a bdělého stavu), který nenarušuje fáze spánku. Avšak není ještě zcela prozkoumáno, zda by jeho užívání bylo naprosto bezpečné. U nás se zatím jako potravinový doplněk či lék neprodává.
Nicméně cvičení, zejména jóga, cchi- kung. tai-cchi mají pozitivní vliv na epifízu a zpomalují její tendenci k vápenatění.
- Odpovědět
Pošli odkaz