Reklama

Na Šumavě jsou stále radioaktivní divočáci

Téměř polovina odlovených divočáků ze Šumavy stále vykazuje nadlimitní hladiny radioaktivity. Veterináři proto těla zvířat zabírají a poté likvidují. Na  tiskové konferenci to sdělil vedoucí oddělení bezpečnosti potravin Státní veterinární správy Jiří Drápal. Divočáci jsou radioaktivní kvůli tomu, že žerou podzemní houbu jelenku obecnou, která má schopnost fixovat radioaktivitu z půdy. Ta se na Šumavu dostala po havárii v Černobylu.

 

“Hodnoty mají během roku výrazné výkyvy, podle toho jak migrují prasata. V dlouholetých průměrech je hladina kolem 40 až 50 procent nadlimitních radionuklidů stabilní. Cesium má poločas rozpadu 30 let, takže jsme zhruba v polovině rozpadu této radioaktivní dávky,“ vysvětlil Drápal.

Radioaktivita se na Šumavu dostala po havárii jaderného reaktoru v Černobylu v roce 1986. Radioaktivní mrak se se tehdy podle vědců natřikrát přenesl nad Evropou.

Radioaktivní potrava může pro člověka znamenat nebezpečí vzniku rakoviny. O riziku lze však podle odborníků mluvit až tehdy, kdyby někdo snědl asi 40 kilogramů kontaminovaného masa za rok. Množství radioaktivních látek v mase lze snížit i způsobem jeho úpravy. Při vaření v tlakovém hrnci se sníží na polovinu, při opakovaném nakládání do láku až o 70 procent.

Reklama

Jelenku obecnou člověk v půdě najde stěží, prasata ji však vyryjí. Nejvyšší nálezy radioaktivity v jejich svalovině proto vědci zjišťují na podzim a v zimě, když se zvířata nemohou nikde napást a potravu hledají převážně v zemi. Potíže s radioaktivitou v mase divokých prasat znají i myslivci na německé straně Šumavy.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

! (Pá, 24. 2. 2017 - 09:02)
Kampak zmizí ta radioaktivita při vaření masa v tlakovém hrnci nebo při naložení do láku? Nejspíš do vzduchu nebo do kanalizace.
a navíc takové… (Pá, 24. 2. 2017 - 09:02)
je ve tmě hezky vidět.
Default User Image
Karel (St, 8. 11. 2023 - 17:11)

Můžu se zeptat prosím, stavěl jste si někdo vlastní posed? Dost o tom přemýšlím, protože máme pozemek u lesa, kde by se nádherně hodil. 

Default User Image
Michal (Pá, 10. 11. 2023 - 21:11)

Ono hodně záleží, co od toho očekáváte.  Také jsem pořád chtěl vlastní posed, a taky sem ho pořád chtěl stavět. Nakonec jsem to ale vyřešil trochu jinak, a to tak, že jsem koupil kompletní luxusně zařízený posed, který jsem si nechal postavit přímo na místě. Je uchycený na zemních vrutech, takže je i perfektně stabilní.

Default User Image
Tom (So, 11. 11. 2023 - 07:11)

Jojo jsou i obytne posedy, ale neni to zadna levna sranda.

Default User Image
Karel (Ne, 12. 11. 2023 - 22:11)

Na kolik to tak přijde? Celkem by mě zajímalo jak to vypadá. 

Default User Image
Tom (Út, 14. 11. 2023 - 11:11)

Kolem půl milionu a výš

Default User Image
Michal (Čt, 16. 11. 2023 - 08:11)

Víte co bude nejlepší, když se na to sám i podíváte, ať získáte nějakou představu kupsiposed.cz Na kupní cenu se dá pohlížet z více stran. Třeba i tak, že ho můžete pronajímat a pořizovací cenu si tak v podstatě po čase vrátit, třeba z větší části nebo úplně podle šikovnosti hledání zákazníků. 

Reklama