Reklama

Bílkoviny mohou pomoci proti přejídání nejen o Vánocích

Plno pokrmů, zejména svátečních,  obsahuje příliš mnoho kalorií a nedostatek živin, které naše tělo potřebuje.

Ideálním způsobem, jak i o svátcích odolat nezdravým jídlům a přemíře cukroví, je zvýšit obsah bílkovin v každém pokrmu, a naopak snížit podíl průmyslově zpracovaných sacharidů a tuku. Budete se díky tomu cítit plnější, a spořádáte méně nezdravých dobrot,“ říká Susan Bowerman, expertka na výživu společnosti Herbalife Nutrition.

Funkce bílkovin

Bílkoviny jsou důležité, jelikož pomáhají tělu vytvářet a udržovat svalovou hmotu. Jedná se o klíčovou složku naší stravy a jeden ze základních stavebních kamenů mnoha buněčných složek v lidském těle. Mimo to nám pokrmy s vysokým obsahem bílkovin přirozeně přinášejí větší uspokojení. Přítomnost bílkoviny v každé svačince či větším jídle pomůže zahnat pocit hladu a zajistí, že tělo dostane to, co potřebuje,“ dodává Bowerman.

Potraviny s vysokým obsahem bílkovin jako maso, drůbež, vejce, luštěniny a semínka obsahují také vitamin B, vitamin E, železo, zinek a hořčík. Pokud tedy budete bílkovinami nahrazovat přebytečné kalorie, získáte navíc i tyto důležité živiny.

Reklama

Jak o svátcích odolat pokušení přejídání

Podívejte se na několik tipů, které vám pomohou ke zdravějšímu stravování během svátečních dnů, aniž byste se museli potýkat s neustálým pocitem hladu.

Zdravá snídaně bohatá na bílkoviny

Začněte den s vydatnou snídaní obsahující přibližně 25 g bílkovin. Sáhnout můžete po tekutém proteinovém nápoji nebo ovesné kaši smíchané s proteinovým práškem. Studie ukázaly, že snídaně bohatá na bílkoviny nejenže lépe zasytí, ale také pozitivně ovlivní kalorický příjem během celého dne.

Výživné svačinky

Na sváteční sešlosti byste neměli přicházet zcela hladoví. Dejte si s předstihem zdravou svačinku, jako je řecký jogurt, sýr cottage s ovocem nebo proteinovou tyčinku. Můžete si také vzít něco malého sebou. Dobře poslouží nesolené oříšky, proteinová tyčinka nebo nízkotučný sýr.

Buďte vybíraví

Až budete přemýšlet, jaké pokrmy o svátcích připravit, nerezignujte na zdravou stravu. Při výběru předkrmu se dívejte po nízkotučných zdrojích bílkovin jako jsou ryby, drůbež nebo luštěniny. Nepřehánějte to s tučnými dipy a omáčkami.

Omezte, pokud možno, také přílohy s vysokým obsahem škrobu: bílou rýži, bílé pečivo, šťouchané brambory či těstoviny z bílé mouky. Přidejte místo toho na talíř více zeleniny, luštěnin bohatých na bílkoviny (např. fazole), hnědé rýže, quinoy nebo celozrnných těstovin. Dávejte si pozor na „tekuté kalorie“ obsažené v alkoholických i nealkoholických nápojích. Sklenice perlivé vody s citronem či limetou je skvělou osvěžující a nízkokalorickou variantou.

MK

Reklama

Komentáře

Reklama