Reklama

Aloe, cibule, česnek, okurka a další byliny v indiánské medicíně

Aloi, cibuli, česnek, okurku, mátu, kostival, pampelišku, meduńku, zázvor, jitrocel a lopuch - tradiční byliny čerokíjské medicíny - můžeme i my s úspěchem použít k pročištění organismu a při různých zdravotních problémech a poraněních.

ALOE (Aloe vera) - Přestože aloe nemá svůj původ v Americe, našlo si cestu mezi léčebné prostředky indiánské medicíny. Snadno se pěstuje a dobře se rozmnožuje. Čerstvá šťáva je výbornou hojivou mastí na popáleniny. Slizovité želé uprostřed listu - aloový gel - proniká lidskou kůží téměř čtyřikrát rychleji než voda a je pro pokožku vynikajícím zvlhčovačem.

CIBULE (Allium cepa) - Zvlášť užitečná je pro zlepšení zažívání a uklidnění žaludku a střev, snižuje rovněž krevní tlak. Jestliže vás bolí v krku, zkuste smíchat šťávu z rozmačkané cibule s citronem a medem a užijte půl až celou polévkovou lžíci směsi. Čerokíjové sbírají divokou cibuli neboli "ramp" jako "jarní tonikum a čisticí prostředek" i jako jídlo. Je bohatá na vitamíny B a C a také se považuje za vynikající antiseptikum pro vnější použití na kůži. Cibuli jezte syrovou nebo dejte lžičku pokrájené cibule do šálku s vodou a nechte přes noc vyluhovat. Potom ji použijte jako lék.

ČESNEK ( Allium sativum) - Má sice mnoho použití jako vnitřní dezinfekce a při nachlazení. Také pomáhá omezit množství cholesterolu v krvi, snižuje krevní tlak a chrání před bakteriálními a plísňovými infekcemi. Česnek obsahuje alicin - původce charakteristického pachu. Podle některých vědců při jeho konzumaci dochází k okysličování, což z něj činí prospěšnou potravinu s mnoha aktivními složkami.

JITROCEL VĚTŠÍ (Plantago major) - Obyčejný jitrocel je známá rostlina se širokými listy, která roste snad všude v trávě, na polích, podél cest. Jeden léčitel jí dal přídomek "indiánská náplast", pravděpodobně proto, že má přirozené antiseptické vlastnosti. Projeví se, když položíte rozmačkaný čerstvý list na ránu. Čerokíjové žvýkali malý kousek čerstvého kořene této speciální léčivé byliny proti bolestem zubů. Také vařili čaj z listů jako prostředek ke zklidnění žlučníkových potíží a u záchvatů vyvolaných gastrointestinálními vředy. Čaj se připravuje z čajové lžičky čerstvých nebo sušených listů v šálku vařící vody.

Reklama

KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ (Symphytum officinale) - Kostival je pravá léčivá bylina, používá se mnoha způsoby a k více účelům - od léčení zraněné kůže po léčení interních neduhů. Čerokíjové ji používali jako prostředek na léčbu zlomených kostí. Obsahuje alantoin, který hojí při zevním použití kostivalu kožní vyrážky. Kostival smíchaný se šťávou z listu širokolistého jitrocele je dobrou kožní mastí na urychlení zacelování poranění kůže.

LOPUCH VĚTŠÍ (Arctium lappa) - Toto je jedna z nejlepších "vodiček" na ošetřování různých bolístek a odřenin kůže a na vyrážku. Dříve lidé v zemědělství hodně namáhali ruce a obešli by se bez ní jen těžko. Lopuch přináší dobro i dnes, kdy se míchá s kostivalem a získá se tak jemná vodička na ruce. Po jejím nanesení se ruce potřou jemným zvlhčujícím krémem, který ošetření dokončí. Čerokíjové používali čaj z lopuchu k vypuzení jedů ze žaludku a na povzbuzení vylučování žluči k vyčištění jater. Jemný čaj je dobrý na pokažený žaludek. Připravíte jej ze lžičky pomletého kořene rozmíchaného v jednom šálku studené vody. Směs nechejte přes noc vyluhovat, pak přidejte dva šálky destilované vody a čaj přiveďte do varu. Zchlaďte a máte svou "vodičku".

MÁTA (Mentha piperita nebo Mentha spicata) oba druhy máty jsou karminativa (léky proti nadýmání a plynatosti) uklidňující žaludek a zažívací systém. Používají se jako velmi dobré bylinné čaje. Je to dobrá bylina, kterou by se děti měly naučit poznávat a vážit si jí pro její zvláštní aroma a přínosné používání v jídlech a k přípravě čaje. Za teplého dne, než začne rostlina kvést, utrhněte několik lístků máty. Nakrájejte lístky v množství po dvou čajových lžičkách na šálek chladné nebo horké vody k pití. Já si rád dávám jeden lístek máty do svého běžného čaje na zlepšení chuti.

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ (Melissa Officinalis) - Používá se jako uklidňující sedativum. Také se nazývá citrónová meduňka. Je vhodná jako "čaj na popíjení" s trochou medu na zmírnění nepříjemného pocitu v krku a na uklidnění organizmu. Vložte několik nasekaných lístků do šálku s vařící vodou a pijte jako uklidňující čaj nebo přidejte pár lístků do svého oblíbeného čaje, aby získal jemnou a uklidňující příchuť.

OKURKA (Cucumis satirus) - Dříve Čerokíjové i jiné kmeny používali okurku jako lidový lék na srdeční a ledvinové problémy, na otoky a při léčbě ledvinových a žlučových kamenů, protože ředí nahromaděnou kyselinu močovou. Jde o přírodní diuretikum. Je to báječná a osvěžující svačina a pomáhá organizmu zbavit se toxinů a jedů, které se v něm hromadí, zvláště při nachlazení nebo chřipce a po ní. Přiložte plátek okurky s aloe na bolavé místo či spáleninu nebo si jej dejte na unavené oči, budete mít chladivý a osvěžující pocit. Používejte dokonale zralé okurky, takové, které již začínají žloutnout.

PAMPELIŠKA (Taraxacum ofiicinale) - Mnozí Čerokíjové ji mají v oblibě, používá se do salátů na zlepšení chuti a jako dobré "krevní tonikum". Je to rovněž vhodné přírodní diuretikum s mnoha živinami. Staří Čerokíjové ji považovali za indiánskou přírodní plodinu typu "jedna denně". Listy se obvykle sbírají před květem jako zelenina do salátu. Jsou bohaté na vitamíny A a C. Listy se dříve používaly na léčení jater a žlučníku a při dalších zažívacích potížích.

ZÁZVOR nebo divoký zázvor (Asarum canadense) Tuto bylinu používali původní Američané na uklidnění žaludku a jako diuretikum. Dnes se používá jako přísada do jídel a na stimulaci zažívání. Jak řekl jeden moudrý: "Zázvor je zvláštní rostlinka s jasně zelenými lístky, které na vás mávají, když se procházíte po vlhkých a stinných místech v horách. Je zde proto, aby nás učila, podněcovala naši zvídavost a chuť." K přípravě zázvorového čaje smíchejte půl čajové lžičky mletého kořene zázvoru se lžičkou medu v šálku horké vody a pomalu upíjejte.

Volně podle knihy J.T. Garreta a Michaela Garreta - Medicína Čerokíjů, nakladatelství Alternativa

Reklama

Komentáře

Květa (So, 18. 4. 2020 - 21:04)
A no,supervýstizné.
? (Ne, 19. 4. 2020 - 13:04)
A co jako to má supervystihovat?
? (Ne, 19. 4. 2020 - 13:04)
Vsechno
Reklama