Voňavé přírodní terapie proti stresu
Naši psychiku a schopnost vypořádávat se se stresem může výrazně zlepšit:
- pravidelný pohyb vyplavující endorfiny,
- vyvážená strava s obsahem vitamínů, minerálů a aminokyselin, které jsou důležité pro správné fungování nervové soustavy,
- adaptogeny – bylinky, které zlepšují odezvu lidského organismu na fyzický i psychický stres (indický ženšen, korejský ženšen, sibiřský ženšen, astragalus,…)
- meditace
- homeopatie
- aromaterapie…
A právě na aromaterapii a využití vůní k pozitivnímu ovlivnění naší psychiky se zaměříme v tomto článku:
Aromaterapie využívá účinků éterických olejů získávaných z rostlin.
Éterické neboli esenciální oleje se většinou používají v malém množství 3–5 kapek do nádobky s vodou v aromalampě či do difuzéru. Difuzéry mají výhodu, že v nich nedochází k přepalování éterických olejů, protože se automaticky vypnou při vypaření vody. Další možností je nakapání éterických olejů na různé speciální keramické destičky, vázičky, z kterých se éterický olej postupně vypařuje.
Éterické oleje se používají samostatně či ve směsích, často již výrobcem namíchaných.
Účinky samostatných éterických olejů.
- na psychiku má velmi uklidňující vliv např. levandulový éterický olej,
- ylang – ylang éterický olej má afrodiziakální účinky, povznáší náladu a podporuje veselost a odvahu
- jasmín – uvolňuje tělo, povznáší mysl, působí afrodiziakálně
- meduňka posiluje nervy, povzbuzuje a uklidňuje zároveň, pomáhá při nespavosti,
- éterický olej mandarinka dodává chuť do života, uvolňuje a probouzí radost
- kadidlovník svou balzamickou vůní povznáší na duchu a pomáhá překlenout potíže všedních dní
- bergamotový éterický olej může pomoci při nespavosti, depresích
- růže povznáší a harmonizuje, je zejména vhodná pro ženy
- heřmánkový esenciální olej snižuje podrážděnost, úzkost a pomáhá navodit vnitřní harmoniii
Směsi éterických olejů působící proti stresu se většinou nazývají: Harmonie, Zklidnění, Uvolnění, Meditace ... Luxusní směs jasmín - pomeranč je vhodná i pro člověka i domácí mazlíčky.
Kvalitní zklidňující éterické oleje lze též použít do relaxační koupele. Éterické olej se vždy nakapou do vany společně s 10 ml rostlinného oleje či mléka, aby došlo k důkladnému promíchání s vodou. Na jednu koupel kapeme pro dospělého 5-10 kapek éterického zklidňujícího oleje (pro děti jsou dávky nižší dle věku 1-2 kapky pro děti od 1 do 5 let, 2-4 kapky do deseti let a 4-8 kapek pro děti od 10 do 14 let). Do relaxační voňavé koupele lze nasypat i luxusní mořskou sůl s přísadou éterických olejů či nasypat čistou hořečnatou sůl. Hořčík ve formě chloridu hořečnatého se vstřebává kůží a relaxuje svaly i psychiku.
Další možností jsou přírodní parfémy či terapeutické oleje. Lze vyzkoušet i speciální parfémy, které obsahují kromě éterických olejů i Bachovy květinové esence. Zklidňující éterické oleje obsahují i sprchová másla či hydrofilní oleje.
Pokud žádné z výše uvedených přírodních postupů a terapií vám nepomáhá, nebojte se obrátit na psychology či psychiatry s žádostí o pomoc. Někdy stačí překlenou nejkrizovější období pomocí léků a pak člověk opět získá energii k překonávání každodenních problémů a vyrovnávání se se stresem svépomocí.
MK
- Odpovědět
Pošli odkaz