Naše studny
Autoři "Plzeňské studie" při hodnocení nevycházeli striktně ze znění normy, ale do úvah zahrnuli i skutečnou závažnost jednotlivých ukazatelů kvality studniční vody. Autoři studie zároveň zdůrazňují, že tento snížený odhad není důvodem k uspokojení zvláště v době, kdy řada majitelů studní obnovuje jejich provoz!
Ovšem situace ve vodovodní síti dvakrát uspokojivá také není?!? O čemž autoři již nepolemizují.
Hygieniky zajímají více bakterie, než chemické kontaminanty!
Základním předpisem pro uživatele budoucích i stávajících studní je ČSN 755115 "Studny individuálního zásobování vodou" (1993). Zdařilým komentářem k této normě, ale i návodem k řadě dalších činností kolem studní je čtivá příručka MUDr. Františka Kožíška "Studna jako zdroj pitné vody" (SZÚ,1998 - Příručka by měla být k dispozici na všech OHS zdarma, případně ve Státním zdravotním ústavu, Šrobárova 48, 1042 Praha 10-Vinohrady u paní Císařové (budova 11, 1. patro dveře 136, tel.:02/67082577) ).
Technologické postupy a zařízení k nápravě kvality studniční vody se však bohužel v této jinak velmi zdařilé příručce omezují pouze na desinfekci! Opomíjí se tak skutečnost, že řadu kontaminantů (dusičnany, těžké kovy, pesticidy, organické znečištění atd.) zpravidla nelze odstranit prostým uvedením studny do řádného stavu či desinfekcí vody.
Podrobnější informace o této problematice naleznete na www.fontanus.cz.
Komentáře