Škodliviny v prachu z domácnosti i kanceláří
Ve všech vzorcích byly prokázány toxické zpomalovače hoření, změkčovače PVC a zdraví škodlivé látky používané jako nátěry či průmyslové odmašťovače. Látky obsahují například elektronické spotřebiče, koberce, tapety a linolea.
"Jejich množství nebylo extrémně nízké, ani extrémně vysoké," vyhodnotil dnes na tiskové konferenci výsledek testů konzultant Greenpeace Miroslav Šuta. V každém případě je znečištění životního prostředí těmito látkami podle něj ale zbytečné, existují totiž náhrady těchto látek. Jako příklad uvedl Šuta zpomalovače hoření používané při výrobě počítačů a telefonů, zatímco některé firmy se jich dobrovolně zřekly, jiné je stále ještě používají, i když se prokázal jejich zhoubný vliv na štítnou žlázu, potažmo na růst a vývoj.
Některých látek je v českých domácnostech a kancelářích více, než v evropských před čtyřmi lety. Příčinu vidí Šuta v tom, že výrobci přecházejí od nejnebezpečnějších látek k jejich méně rizikovým příbuzným. Chemický průmysl se ale podle Šuty stále brání radikálním opatřením, které by si vyžádaly větší náklady.
Naději dává spotřebitelům na trh bez nebezpečných látek v běžně používaných výrobcích podle Greenpeace nová chemická politika Evropské unie. Podle předpisu, který by mohl začít platit v roce 2007, by mělo být postupně během 11 let prověřeno zhruba 30.000 chemických látek používaných ve výrobě. Ty nejnebezpečnější by potom měly být vyřazeny z používání a výroby. Analýzy by ale byly podle chemického průmyslu příliš drahé, podle propočtu ekologů by za ně během 11 let zaplatil každý Evropan euro ročně.
Soňa Remešová - ČTK
- Odpovědět
Pošli odkaz