Reklama

Sourozenecké konstelace

Nejen rodičům, ale všem, kteří chtějí porozumět sami sobě, pomáhá kniha pochopit, jakou roli hrají sourozenecké vztahy. Známý psycholog vtipně vysvětluje význam postavení dítěte v rodině a jeho vliv např.na výběr partnera, volbu povolání i všechny další vztahy v životě člověka.
Ukázka: Kvíz pro všechny manželské páry aneb Jak spravit své manželství.

1.Hledáte chyby na svém partnerovi (partnerce)? Vidíte něco špatného na tom, co má váš muž (vaše žena) na sobě, co říká nebo dělá? Jak často?

2.Najdete si čas na to, abyste svého muže (svou ženu) povzbudili?

3.Povídáte si? Určili jste si nějaký čas "jenom pro sebe"?

4.Kdy jste si naposledy udělali společný víkend bez dětí?

5.Kdy jste naposledy udělali svému muži (své ženě) nějaký kompliment?

6.Kdy jste naposledy dali svému muži (své ženě) nějaký dárek, aniž by k tomu byl zvláštní důvod, jen abyste tím řekli: "Mám tě rád(a)."

7.Pokud jde o to "mám tě rád(a)", kdy jste řekli tahle tři krásná slovíčka svému muži (své ženě) naposledy?

8.Existuje něco, čím byste svému muži (své ženě) udělali velkou radost? Máte v úmyslu udělat to ještě tento týden?

9.Uděláte si čas na to, abyste zjistili, o co se váš muž (vaše žena) zajímá? Uděláte si čas, abyste pochopili princip jeho (její) oblíbené zábavy nebo činnosti?

10.Kdy jste naposledy "unesli" svého muže z práce nebo svou ženu od žehlicího prkna a vyrazili si někam přes noc?

11.Kdy jste naposledy přišel domů dřív z práce, abyste se postaral o děti a nechal svou ženu zajít si do města nebo si něco vyřídit?

12.Kdy jste naposledy řekli: "Promiň. Je to moje chyba. Odpustíš mi?"

 

Když radím svým klientům, snažím se, aby pochopili, že má-li jejich manželství fungovat, musí o to společně usilovat. Musí spolu komunikovat, musí se vzájemně podporovat a povzbuzovat, a ne napadat a kritizovat. Co je třeba udělat, je velmi jednoduché. V tom, aby manželství fungovalo, není žádné velké tajemství, ale je to tvrdá práce. 


Znát charakteristiku své sourozenecké konstelace a tudíž znát lépe sebe sama je jeden z prvních kroků k pochopení, jak se chovat ke svému partnerovi a jak si společně vybudovat šťastný život.
Pořadí narození není nikdy konečným rozhodujícím ukazatelem, pouze naznačuje problémy nebo tlaky, které se mohou objevit nebo které si sami během života vytvoříte. 

 

(ukázka je z knihy Sourozenecké konstelace od Kevina Lemana, brož., 223 s., 195 Kč, vydalo nakladatelství Portál).
 

Reklama
Reklama

Komentáře

Ajka (Ne, 18. 8. 2013 - 11:08)
Spravit manželství nejde.Je pseudo!Já chci,já mám práva..povinnost nikdo! MANŽELSTVÍ NENÍ!!JEN OTROČINA DUCHA! JÁ MÁM PARTNERSTVÍ,KDY JSME JEDNA ENERGIE,NE OBA STEJNÍ--- ROZMANITÍ!
Reklama