Reklama

Symbolická řeč barev

Říká se, že jsme barvy, které volíme. V této knize se dočtete, o tom jak mohou oblíbené barvy odpovídat o charakteru člověka, jak barvy ovlivňují náladu a dokonce o léčivých účincích barev. Naleznete zde plno zajímavých barevných testů.

Modrá (indigo):
Od vznášení ve výškách žluti, od volnosti, lehkosti, pohyblivosti shora dolů, od lehkého k tíži, od výšky k hlubině, od tušeného ke konkrétnímu, od "volného ducha" k logice, rozumovému, jistě pochopitelným myšlenkám, "zpátky k podstatě skutečností". Zde přijímají myšlenky konkrétní formu. Je tu doma logika, rozum, rozvážnost, "jasný lidský rozum".

V oblasti modrofialové se objevují syté barvy v úzkém spojení s tmavou, s černou. Pročež tedy je zde všechno těžší, ale i určitější, jednoznačnější než u žluti, která je blízká světlu. Světelná síla a světlost, tedy i vitalita jsou přitom omezeny na minimum.

Modř je barvou klidu, rozvážnosti. Nevyzařuje, nýbrž se stahuje, koncentruje, omezuje se na podstatu. Je to barva zpráv ("modrý dopis") v každém vztahu, rozeznávání, pořádku a členění. V modři se projevuje pevnost, koncentrace, jistota, vážnost. Názorně představuje klid, solidnost a příslovečnou věrnost. Modrá je barvou stálosti a barvou základu. je platná pro všechno, co lze s tímto slovním kmenem spojit.

Archetypově tvoří základ modré živel země, spolu s příslušným charakterem hluboké, těžké duše ("blues"), kterou již od dob Empedoklových připisujeme melancholikům. V diferencovanějším rozdělení na dvanáct dílů se projevuje melancholie nejlépe v barvě fialové. Ve zvěrokruhu se v oblasti modré barvy nacházejí solidní, na vlastních nohou pevně stojící zemská znamení jako býk, panna a kozoroh. Modř vyjadřuje ale nejen postavení dole, "kořeny skutečností", nýbrž také hloubku, hloubku noci ("noční modrá", "královna noci"), živoucí tmu. Modré neodpovídá absolutní, konečná, platná, pevně uvězněná hloubka černi, nýbrž třpytivá hlubina, jak ji nalezneme na hvězdném nebi. Spolu se "stříbrným měsícem" a "zlatými hvězdičkami" je zde znázorněn nejen chlad noci , odpočinek, klid, skromnost, ale i třpyt, "zlatá" světla uvnitř. Důstojnost a tíže hloubky indigové barvy nacházejí svůj nejvyšší stupeň v "královské modři." Anglicky mluvící oblast umí charakteristické vlastnosti "Royal Blue" právě dobře zařadit.

Reklama

Indigová modř vyjadřuje také hlubokou sílu myšlenek, sílu z hloubi zkušeností. Zatímco komentáře ke žluté barvě vypadaly rozsáhle, může být opsání základní modré koncentrovaně a věcně vyjádřeno krátkými, přesnými slovy. Najdeme-li ve žluté barvě charakteristické znaky mnohostrannosti a pohyblivosti, pak v modré odkryjeme klid a rozvážnost. A co chybí na hloubce žluti, jež vyjadřuje povrchnost, chybějící koncentraci a lehkomyslnost, to chybí modři na výšce, na "bezstarostném nadšení", které se projevuje v lenosti, nepohyblivosti, neschopnosti improvizovat, v kritické věcnosti.

Je to myšlení, volný a konkrétní duch, který v této ose najde svou velkou sílu výrazu. Analogie k planetě Merkur, který symbolizuje dané téma v oblasti astrologie, je zřejmá: "Myslím, tedy jsem!" jak, naznačují srovnávající hesla.

Inge a Gerd Schillingovi

Reklama

Komentáře

Monika (St, 12. 12. 2001 - 23:12)
To je normální, málo kdo je pouze jednobarevný. Většinou mají lidé oblíbené 2-3 barvy stejně.
Hermína (Čt, 29. 11. 2001 - 15:11)
Hm,zvláštní.Já mám zhruba stejně ráda žlutou i modrou.
Astera (Čt, 15. 8. 2013 - 19:08)
Jdu do ráje bosa s prstokladem na rtech-DITTA ČEŘOVSKÁ: Tato kniha je mnou žita.Dala mi děj!!!Cituji........hele,emo,marto,nebo jak ti řikaj...mělas na hlavě někdy korunu?Ne?Tak to nejsi ty..Onehdá tě prej našli v potoce,jak plaváčka,celou nanicovatou,a jeho měli rači,tvýho bratra,janko.Jsem starej lotras,mám jen tu whisku..DEJ SI ŘÍCT!NECHOĎ LIDEM NA OKA!!
Reklama