Smrt malých děvčátek v Indii
Uvádí to studie zveřejněná v lékařském časopise The Lancet, podle níž jde o výsledek diskriminace ženského pohlaví. Ročně tak země přichází o obyvatelstvo o stejném počtu, jako má například okres Olomouc.
Údaj přitom nezahrnuje úmrtnost dětí před narozením. Kvůli možnosti lékařského zjištění pohlaví dítěte chodí ženy v Indii, i když je to nelegální, často na potrat, když se dozvědí, že očekávají holčičku. Podle odhadů je tak už nyní v druhé nejlidnatější zemi světa o 63 milionů méně žen než mužů.
“Diskriminace dívek jim nejenže neumožňuje se narodit, ale může i uspíšit smrt těch, které se již narodily,“ napsal spoluautor studie Christophe Guilmoto. Rovnost mezi pohlavími není podle něho jen o právu na vzdělání, zaměstnání nebo politické zastoupení, ale také o láskyplné péči, zajištění očkování a dostatečné výživě.
Jde o první zprávu o úmrtích, jimž by se dalo snadno předejít, pokud by se k dívkám jejich rodiče chovali stejně jako k chlapcům. Poukazuje nejen na nepřirozený nepoměr úmrtí mezi pohlavími, ale porovnává také demografické údaje OSN z 46 zemí světa, kde k diskriminaci podle pohlaví nedochází.
Výzkumníci zjistili, že vysokou nadměrnou úmrtnost u dívek mladších pěti let vykazovalo 29 z 35 indických států. Vesměs je situace nejhorší v severní Indii, a to v přelidněných chudých venkovských oblastech s nízkou mírou vzdělání a vysokou porodností. V některých částech států Rádžasthán a Bihár dosahuje úmrtnost dívek 30 až 50 procent.
“Přibližně 22procentní míra celkové úmrtnosti u žen ve věku do pěti let je důsledkem předsudků kvůli pohlaví,“ uvedli autoři studie na stránkách Mezinárodního ústavu pro aplikovanou systémovou analýzu (IIASA).
Zdroj: ČTK
Komentáře