Zdravé mlsání: křížaly
Sušit můžete v sušičkách, v elektrické troubě, na ústředním topení, akumulačkách, wafkách či v klasické kamnové troubě, v ideálním případě na slunci.
Správně usušené křížaly jsou pružné, nelámou se a mají žlutohnědou barvu.
Křížaly je ideální uchovávat v kameninových nádobách s poklopem nebo ve sklenicích s vybroušeným těšným uzávěrem či v plátěných pytlíčkách, které zavěsíme na vzdušném, suchém, tmavém a chladném místě. Teplota pro uskladnění sušených plodů by neměla přesáhnout 15 °C. Při takovém uskladnění by měly vydržet 1 až 2 roky. Důležitá je pravidelná kontrola. Čas od času sklenicemi zatřepeme, abychom zjistili, zda plody v nich nenavlhly. Pokud se tak stane, musíme je znovu přesušit.
Sušené ovoce obsahuje minerály, vlákninu a vitamíny. Je rychlým zdrojem energie. Má poměrně více cukru než v nekoncentrované čerstvé podobě, proto i z kyselých jablek jsou křížaly chutné. Místo po sušence můžete sáhnou po křížalách, pokud vás popadnou chutě na sladké.
Křížaly můžete též využít na štrúdl, do kaší či muesli.
Z křížal se připravuje i lahodný čaj: Propláchnuté křížaly se zalijí vodou a vaří skoro do změknutí. Po přecezení se ochutí medem a citrónovou šťávu.
Autor: mk
Komentáře
Docela dost přmeýšlím, že bych si domů pořídila sušičku na ovoce. Na zahradě máme pořád něco, a tak bych si mohla udělat nějakou tu zásobu na zimu. Máte někdo zkušenost?
Pokud to máte doma rádi, tedy sušené ovoce tak ej to skvělá věc. Také jsem si pořídila takovou větší, které má 8 velkých plat a je plně automatická. Ovoce dokáže sušit perfekntě. Můžete se podívat do obchodu domo-elektro.cz Mám sušičku ovoce DOMO DO354VD, za 5 tisíc a vyrovná se plně profesionálním strojům.
- Odpovědět
Pošli odkaz