Reklama

Jaké zdravotní problémy mohou způsobovat noční pocení?

Většina z nás se už někdy probudila uprostřed noci z noční můry, kdy se po čele valí studený pot. Pocení je normální fyziologický proces a musí k němu docházet i ve spánku. Pokud se však probudíme uprostřed noci a vstaneme z postele tak propocené, že musíme ložní prádlo převléknout, zajisté se nejedná o běžný stav.

Nadměrné noční pocení je překvapivě častým problémem, který narušuje nejen spánek, ale také snižuje kvalitu celého následujícího dne. Nejenom proto je vhodné takovou situaci co nejdříve vyřešit – mohlo by se totiž jednat o příznak začínající nemoci, ze které se může vyklubat dokonce i závažná onkologická diagnóza.

Potí se všichni lidé na světě a k tomu i některá zvířata. Primární funkcí potu je odvádět vodu na povrch těla, abychom se mohli ochlazovat. K tomu nám slouží až čtyři miliony drobných potních žláz v lidské kůži. Ochladit organismus je vhodné, pokud trávíme den na slunci nebo vykonáváme nějakou fyzickou námahu. V takovém případě je možné vypotit až několik litrů vody denně. Ale co způsobuje pocení, když ležíme v noci v posteli? 

Zdravotní problémy, které mohou způsobovat noční pocení

Pokud se o nás pokouší infekční nemoc, znamená to, že se nám do těla dostaly patogenní mikroorganismy, obvykle bakterie nebo viry. Na takovou nákazu tělo reaguje imunitní odpovědí, jejíž součástí je zvýšení tělesné teploty, někdy až rozvoj horečky. „Zvýšení i pokles tělesné teploty jsou doprovázené pocením. Zvýšení tělesné teploty je někdy provázeno zimnicí. Horečka, pocení a zimnice zkrátka patří k sobě. Může se jednat o téměř cokoli od chřipky přes angínu a zápal plic až po některé druhy rakoviny, například leukémii. Leukémie mohou způsobovat zvýšení tělesné teploty samy o sobě, nebo vést k rozvoji závažné infekce, která je spojena se zvýšením tělesné teploty,“ vysvětluje prof. MUDr. Michael Doubek, Ph.D., přední český lékař a vědec v oboru hematologické onkologie z Interní hematologické a onkologické kliniky LF MU a FN Brno. 

Reklama

I leukémie se dále dělí na několik typů, které se projevují různě, pokaždé při ní však dochází k poruše tvorby bílých krvinek (leukocytů) – buněk odpovědných za naši imunitu. Pokud jich je příliš málo, jsme náchylní k infekcím a náš imunitní systém bude muset častěji řešit nákazu horečkou. Jindy se bílé krvinky začnou nekontrolovaně množit, avšak zároveň neplní svůj hlavní účel. Zbylé leukocyty tyto rakovinné mutanty správně vyhodnotí jako hrozbu a pokusí se je zneškodnit. Opět tak dochází k imunitní reakci, při níž se zvyšuje horečka a pravděpodobnost probdělé a propocené noci.

Pokud k nočnímu pocení dochází pravidelně po dobu několika týdnů, je nejvyšší čas navštívit lékaře a v ideálním případě vyloučit toto nebezpečné onemocnění. Pokud se potvrdí, je většinou potřeba začít co nejdříve s léčbou. Dnes už je možná léčba nejen pomocí chemoterapie, ale stále častěji také prostřednictvím cílené terapie a imunoterapie včetně speciálně upravených vlastních lymfocytů pacienta. Při správně diagnostikovaném onemocnění a vhodně zvolené terapii dosahujeme dramaticky lepších léčebných výsledků a výrazného zvýšení kvality života pacientů,“ vysvětluje profesor Michael Doubek.

 Za pocením mohou být hormonální změny

Abychom hned nemalovali čerta na zeď, je třeba dodat, že pocení může být také způsobeno hormonální nerovnováhou, která je součástí menopauzy. To se může týkat až 80 % žen v přechodu, ačkoli toto číslo je pouhý odhad – ne každá žena se totiž se svými návaly horka svěřuje svému lékaři. Ke kolísání hladin hormonů dochází samozřejmě i během těhotenství, obzvlášť často se vyskytuje v průběhu třetího trimestru. Na druhou stranu se tak projevují i různé poruchy funkce štítné žlázy, samozřejmě u obou pohlaví, proto by nadměrné pocení neměl podcenit žádný zodpovědný člověk. 

Vyzkoušejte nejprve jednoduchá řešení

Noční pocení mohou kromě nemocí jako takových způsobovat i některé léky. Nejčastějšími pachateli jsou antidepresiva, dále například některé léky na cukrovku a pochopitelně přípravky ovlivňující endokrinní systém – tedy soustavu orgánů, které ovlivňují hormony v těle. Pokud však žádné léky neberete, vyplatí se začít u těch nejjednodušších důvodů, proč se lidé obvykle začnou potit: na vině může být prostě jenom příliš vysoká teplota v ložnici. Zkuste stáhnout termostat pod dvacet stupňů, odložte pyžamo nebo vyměňte péřovou duchnu po babičce za lehkou letní přikrývku. Zvláštní pozornost byste měli věnovat situaci, kdy vám zničehonic začne být v noci horko, přestože váš partner žádnou změnu nezpozoroval. Vzhledem k neustále se zvyšujícím teplotám se může vyplatit také investice do kvalitní klimatizační jednotky.

Ale zpět k jednoduchým řešením: tělesnou teplotu dokážou zvýšit i některé potraviny. Proto je dobré se před spaním vyhnout těžkým jídlům, která obsahují hodně tuků, cukrů nebo koření. V poslední řadě připomeneme i alkohol, který – navzdory obecnému přesvědčení – snižuje kvalitu spánku a pocení je pouze jedním z mnoha způsobů, jak nám komplikuje život. 

 Kdy vyhledat pomoc při nočním pocení

Pokud se u vás noční pocení začalo vyskytovat pravidelně a máte již vyzkoušeno, že problém nevězí pouze v příliš vysoké teplotě v ložnici, neostýchejte se navštívit svého praktického lékaře, který vám případně doporučí konkrétní vyšetření u specialistů. Pouze odborník dokáže vyloučit závažné onemocnění, jakým je například již dříve zmíněná leukémie. Pozornost byste měli věnovat také jejím dalším možným příznakům, mezi které patří zvýšená náchylnost k běžným nemocem, bolesti hlavy, ztráta chuti k jídlu a všeobecná únava. Zároveň je nutné připomenout, že neexistuje pouze jedna leukémie – podle různých způsobů dělení existují minimálně čtyři typy této nemoci. V každém případě se jedná o onemocnění krve, takže lze předpokládat, že se bude projevovat zvýšenou krvácivostí. „Samozřejmě by člověk měl být vyšetřen při podezření na nízký počet nebo narušenou funkci krevních destiček,“ potvrzuje profesor Michael Doubek a doplňuje: „Může se jednat o nezvykle silné menstruační krvácení, ale podezřelé je i časté krvácení z nosu nebo z dásní při čištění zubů, či drobné tečkovité krvácení do kůže.“ 

V neposlední řadě můžeme zmínit také bolest kloubů a kostí, která je poměrně častá například u nemocných s akutní lymfoblastickou leukémií. Ta má u dospělých zpravidla velmi rychlý průběh a závažnou prognózu, avšak nejčastěji postihuje děti ve věku dvou až pěti let, u nichž mívá prognózu mnohem lepší. Přesto – pokud vaše potíže přetrvávají už třeba několik týdnů – je vhodné navštívit ordinaci praktického lékaře. Některé druhy leukémií lze dokonce odhalit z běžného preventivního vyšetření krve a za záchranu života takový drobný odběr jistě stojí.

 

Zdroje:

 

Reklama

Komentáře

Default User Image
Lenka (Pá, 3. 5. 2024 - 11:05)

Já se šíleně potila po porodu

Default User Image
Ivuš (Čt, 16. 5. 2024 - 21:05)

No já se taky neskutečně potila po porodu a běžný deodorant, který jsem do té doby používala najednou vůbec nepomáhal a já smrděla jako bych se týden nemyla. :D Já jsem pak ale začala brát hořčík na doporučení od kamarádky. Zaprvé jsem po tom měla hodně energie a za druhé to zmírnilo pocení. Je pravda, že přes noc to bylo snad nejhorší. Asi to je i tou hormonální disbalancí. :)

Default User Image
Karolína (Ne, 19. 5. 2024 - 20:05)

Hořčík je game changer pro snad pro všechny znás, které trpíme na něco s hormony nebo na špatný spánek a vysokou únavu. Já si oblíbila jeden vyloženě Good Night Magnesium od Nordbo (kupuju na eshopu Alpik) a na jednu stranu mám opravdu enrgii přes den a zároveň krásné usínání večer. :) Navíc jsem byla už před menopauzou, takže mám pocit, že to zmírnilo i ty návaly. :)

Default User Image
Ludmila (Čt, 23. 5. 2024 - 20:05)

Souhlasím, hořčík je opravdu důležitý. Já jsem jej při menopauye také zařadila a cítila jsem se o mnoho líp. Hlavně lepší spánek a menší únava.:)

Reklama