Kyseliny omega-3 mohou snížit riziko úmrtí na srdce až o polovinu
Jejich pozitivní účinek prokázala například jedna americká studie. Dlouhodobě sledovala 5000 diabetiček, které pětkrát týdně užívaly vysoké dávky nenasycené kyseliny omega-3. Riziko výskytu nemocí srdce a cév se u těchto pacientek snížilo o 64 procent a riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění kleslo o 52 procent.
Kyseliny omega-3 snižují krevní tlak, ovlivňují srážlivost krve, působí protizánětlivě a jsou schopné zajistit kontrolu nad tvorbou cholesterolu. Dokonce snižují pravděpodobnost vzniku cukrovky, uvedl Kvapil.
Nenasycené kyseliny omega-3 jsou podle něj důležité také pro rozvoj mozkové činnosti dětí a jejich dostatek snižuje nebezpečí vzniku deprese. Jsou v dostupných olejích rostlinného původu a v mořských rybách. Češi však nejsou zvyklí pravidelně ryby konzumovat. Speciálně čištěný a vysoce koncentrovaný rybí olej je obsažen i v tobolkách potravinového doplňku.
V cévách člověka se během života usazují tuky a vznikají aterosklerotické pláty, které znesnadňují jejich průchodnost a dokonce mohou způsobit okamžitou smrt. Lékaři již delší dobu věděli, že ten, kdo má vyšší cholesterol, je vystaven i vyššímu riziku infarktu. Později zjistili, že existuje nejen špatný, ale i dobrý cholesterol, který snižuje riziko kornatění tepen. Zvýšit jeho hladinu však podle Kvapila není snadné, protože existuje málo farmakologických prostředků, které to dokáží.
Mezi neléková opatření snižující hladinu celkového cholesterolu patří dostatek pohybu, dieta, zákaz kouření. Lékaři by měli podle Kvapila také doporučovat příjem nenasycených kyselin omega-3.
Jitka Klejnová - ČTK
- Odpovědět
Pošli odkaz